אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

 נבחרי MedPortal
רפאל רוזנסקי
רפואה סינית .

רוצה להופיע כאן?
(אנציקלופדיה) עצמות, מפרקים ושרירים > מניעת אוסטיאופורוזיס

למנוע אוסטיאופורוזיס (בריחת סידן)


28.2.11
כל הפתרונות למניעת אוסטיאופורוזיס

למנוע אוסטיאופורוזיס (בריחת סידן)

אוסטיאופורוזיס משמעה חור בעצם (אוסטיאו = עצם; פורוזיס = נקב). זוהי מחלה שפוגעת בצפיפות העצם שבעקבותיה נוצרים חללים במבנה של העצם והיא נחלשת. ההיחלשות של העצם גורמת לנטיה לשברים ולסדקים מכל מכה, גם הקלה ביותר. האזורים הפגיעים ביותר הם עמוד השדרה (מתבטא בכאבי גב, גיבנת, איבוד גובה), שורש פרק כף היד ומפרק הירך.

הירידה במסת העצם נובעת מכך שהעצם, אשר אצל אנשים עד גיל 40 לערך נבנית ונהרסת ללא הרף כתהליך טבעי בגוף, נבנית פחות ונהרסת יותר על ידי התאים האחראים על כך. התהליך של בנייה והריסה של תאי עצם קשור קשר הדוק לרמת החלבונים, המינרלים והויטמינים בגוף. נשים בגיל המעבר נמצאות בסיכון גבוה יותר לבריחת סידן. הגורמים לאוסטיאופורוזיס מגוונים ונעים מנטיה גנטית וחוסר איזון הורמונלי ועד מחלות כמו סוכרת, פגיעה בפעילות בלוטת התריס, שיגרון, מחלות כבד ואי ספיגת סידן במעי; צריכת יתר של אלכוהול, מלח וקפאין; עישון סיגריות; תרופות מסוגים שונים; צריכה מופרזת של סוכרים; צריכה מופרזת של חלבון מן החי; וצריכה נמוכה מדי של סידן.

טיפול ומניעה

פתרון אורח החיים:

תזונה עשירה בסידן ובפיטואסטרוגנים, נמוכה בחלבון מן החי (צמחונית) ואשר יוצרת סביבה חומצית – למשל לימון ופירות וירקות אחרים שמכילים ויטמין C, בכוחה למנוע את התפתחותה של בריחת עצם ולטפל בה. יש להוסיף לכך פעילות גופנית שמפעילה כובד כלשהו על העצמות, כמו פעילות אירובית, הרמת משקולות, הליכה או אימון על מכשירי רטט. האימון על מכשיר רטט מתבצע על ידי עמידה או ישיבה על לוח רועד, שיוצר רטט בשרירים ומעורר את פעילותם. במקרה של בריחת עצם, הרעידות גם מעוררת את רקמת העצם וגורמות לה לייצור של רקמות חדשות. יש להבחין בין מכשירי רטט ובין מכשירי קרייזי פיט מסאג' (Crazy Fit Massage): קרייזי פיט (Crazy Fit), כשמו כן הוא, נועד לעיסוי ולהנאה. המכשירים אמנם דומים, אך כוח ההתנגדות של מכשיר קרייזי פיט (Crazy Fit) נמוך מזה של מכשיר רטט ולכן רק מעסה ולא מפעיל את השרירים.

הפתרון התרופתי

התרופות שניתנות במצב של בריחת סידן נועדו לעכב את התהליך של פירוק העצם ולעודד יצירה של תאי עצם חדשים. קיימות מספר תרופות שניתנות במצבים של אוסטיאופורוזיס:

סטרואידים – מעוררים את רקמת העצם ופעילות התאים הבונים שבה, ומעלים את מסת השריר, אבל רעילים לכבד.

הורמונים – בעיקר אסטרוגן שרמתו בגוף נמוכה בעת חדלון הווסת וגורמת להגברת ספיגת העצם ובכך להחשת איבוד רקמת העצם. צריכתו מאטה את הידלדלות העצם, אך גם עלולה לגרום לסרטן ולקרישת יתר של הדם.

פוסלן – תרופה שמאטה את תהליך פירוק תאי העצם ומגדילה את מסת העצם אבל נטילתה מרוכבת וכרוכה בצום והיא עלולה לגרום לתסמינים במערכת העיכול.

אויסטה – פועלת כמו אסטרוגן, מגדילה את צפיפות העצם ומפחיתה את הסיכון לשברים ב-55%.

דנוסומאב – תרופה חדשה שניתנת בהזרקה תת עורית בכל שישה חודשים. בשלב המחקר, התרופה הביאה לעליה בצפיפות העצם בעמוד השדרה ובירך, והפחיתה משמעותית את הסיכוי לשברים. תופעות הלוואי שנמצאו הן כאבי גב, גפיים ושרירים וזיהומים בדרכי השתן. כמו כן דווחו זיהומי עור ותופעות עוריות אחרות כמו פריחה ואקזמה.

מידע נוסף על התעמלות באמצעות מכשיר במקרה של בריחת סידן ניתן למצוא כאן: מכשיר רטט
 
 
 
 

תגיות: אוסטיאופורוזיס, מניעת אוסטיאופורוזיס, בריחת סידן
 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה