אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

(אנציקלופדיה) פה ולסת > טיפולי שיניים בינקות

נולד עם כפית כסף בפה


ד'ר מיקי שטיין / 20.2.11
על בקיעת שיניים וכיצד להקל על התינוק. טיפים לטיפולי שיניים בינקות
 
מאת: ד"ר מיקי שטיין ,מומחה הכללית ברפואת ילדים, במחוז חיפה וגליל מערבי

בקיעת שיניים הינו תהליך שכל הילדים חווים. אין גיל מדויק בו אמורה לבקוע השן הראשונה והתינוק יכול להיוולד עם שן אחת או שתיים ולחילופין בקיעת השיניים יכולה להתחיל רק לקראת גיל שנה ואף מאוחר יותר.

ברב המקרים השן הראשונה בוקעת סביב גיל חצי שנה ועד גיל שנתיים וחצי כל 20 שיני החלב יבקעו. בקיעת השיניים הינה תהליך בו השן נעה ממקומה הטבעי בחלל הפה. ההנחה הרווחת הינה שזקיק השן (שק המכיל את השן, פקטורי גדילה וציטוקינים) גורם לבקיעת השן והסימפטומים המקומיים הנלווים ולא השן עצמה. טרם בקיעת השן החך עלול להראות כחלחל ובצקתי עקב דימום מקומי, לעיתים רחוקות מתפתחת ציסטה דמית באזור. אין סדר קבוע לבקיעת השיניים אך בד"כ השיניים החותכות המרכזיות בוקעות ראשונות בלסת התחתונה והשיניים הטוחנות בוקעות אחרונות. השיניים בוקעות בד"כ בזוגות, התחתונות מקדימות את העליונות והבנות מקדימות את הבנים בגיל בקיעת השיניים.

מידע רפואי היסטורי על בקיעת שיניים

היפוקרטס ופילוסופים רבים בני זמנו כרכו את בקיעת השיניים ובעיקר את בקיעת הניבים עם סימפטומים ומחלות שונות (גרד חניכיים,חום,שלשולים,פרכוסים). עד המאה ה-19 בקיעת שיניים נחשבה למחלה קטלנית ("dentition difficilis"-בלטינית בקיעת שיניים פתולוגית או קשה). האמונה שבקיעת שיניים גרמה למחלות לא התבססה על עובדות מדעיות אלא על התיאוריה שמערכת העצבים של התינוק רגישה מאוד ובקיעת שיניים גרמה להפרשת רעלים שהפרו את האיזון וגרמו למחלות ואף מוות. במאות הקודמות תמותת תינוקות היתה גבוהה מאוד. בעיקר בגילאים 6 חודשים ועד 4 שנים, הגילאים בהן בוקעות השיניים. כך נרשמה בקיעת שיניים כסיבת המוות של תינוקות ב5016 תינוקות באנגליה בשנת 1839.בצרפת במאות ה-16 עד ה-19 50% מכלל מקרי המוות של תינוקות יוחסו לבקיעת שיניים. בהתאם הומצאו טיפולים שונים ומשונים למניעת נזקי בקיעת השיניים. הטיפולים כללו שתיית חלב כלבות,מריחת משחות שונות שכללו כספית,עופרת,אופייאטים,מתן תרופות משלשלות וגורמות הקאה וכד'. בהמשך חיתוך החניכיים על מנת לעזור לבקיעת השיניים הפך ל"פרוצדורה מצילת חיים". כיום נזנחו לחלוטין טיפולים רעילים ומסוכנים אלה, למעט במס' מקומות נידחים באפריקה שם עדיין מרפאים מסורתיים מטפלים בשלשולי והקאות אצל תינוקות, ע"י חיתוך החניכיים.

בקיעת שיניים – מידע רפואי עדכני

אחיות, רופאים והורים רבים מאמינים שבקיעת השיניים מלווה בסימפטומים ומחלות רבות. האמונה הזו נובעת מכך שתינוקות רבים חולים לעתים קרובות יחסית בגילאי בקיעת שיניים. למעשה, החל מגיל חצי שנה לערך רמת החיסון הפאסיבית שהוענקה לתינוק/ת עקב מעבר נוגדנים מהאם בעת ההריון ועד הלידה פוחתת, כלומר החל מגיל זה תינוקות חשופים יותר לזיהומים ויראליים וחיידקים ולכן נראה שיש קשר בין בקיעת השיניים ומחלות שונות.

נערכו מחקרים רבים על הקשר בין בקיעת שיניים, סימפטומים חולניים ומחלות. ברב המקרים התבססו החוקרים על יומן מעקב שמילאו ההורים לאורך זמן והתמקדו בחלון הזמן של מס' ימים טרום בקיעת השן והימים שלאחר מכן. (חשוב לציין שמחקרים שכאלה לוקים באמינותם מאחר ומסתמכים על דיווחים סובייקטיביים ולא מדידות מדויקות).

נמצא קשר סטטיסטי חלש בין עלייה בריור,הכנסת ידיים לפה,שפשוף החניכיים וחוסר שקט. במחקרים אחרים נמצא גם קשר לירידת תיאבון וחום. לא נמצא קשר בין בקיעת שיניים למחלות סיסטמיות, חום גבוה, שלשולים, נזלת ושיעול וכד'.

כיצד מטפלים?

המושג "נולד עם כפית כסף בפה" מקורו בנוהג של הורים עשירים במאה ה-19 לתת לתינוקות שלהם כפית כסף על מנת להקל את הסימפטומים של בקיעת השיניים. בניגוד לתרופות המסורתיות שלא היו יעילות, כפיות הכסף הקרות הקלו על הסימפטומים והיום הוחלפו ב"נשכנים" בעלי מרקם נעים יותר לתינוקות. הקור של הנשכן גורם להתכווצות כלי הדם בחניכיים, מקל את הכאב והנשיכה מפעילה לחץ מקומי ומרגיעה גם כן. (את הנשכן יש לקרר לפני השימוש, אך לא להקפיא, לחטא לעיתים קרובות בהתאם להוראות היצרן, על מנת למנוע זיהומים). כמו כן יש מוצרים לטיפול מקומי בכאב ובגירוי בחניכיים עקב בקיעת השיניים. מוצרים אלו מגיעים כג'ל למריחה על החניכיים ומתחלקים לשתי קבוצות עיקריות:

  1. מוצרים רפואיים המכילים חומרים פעילים מאלחשים ומחטאים. יש להיזהר בשימוש בג'ל המכיל בנזוקאין,מחשש לתופעות לוואי (מתהמוגלובינמיה).
  2. מוצרם רפואיים המכילים חומרים פעילים טבעיים כגון: שמן צמח ציפורן החתול,זעפרן,ליקריש(חומצה גליצריטינית),חומצה הילרואינית,אלוורה,שומר,שמן זית,זנגביל וקמומיל.

ללא קשר לסוג הג'ל, חשוב לעסות את החניכיים ע"מ להקל את הכאב ע"י מריחת אחד החומרים באמצעות אצבע נקייה, פד גאזה או במברשת עיסוי ייעודית למטרה זו, המגיעה כחלק אינטגרלי של המוצר.

טיפים לטיפולי שיניים בינקות
מאת ד"ר רולי ברקוביץ, מומחית ברפואת שיניים לילדים, יועצת ומבקרת רפואת השיניים לילדים ברשת מרפאות "כללית סמייל

ביקור אצל רופא השיניים הוא עניין נחוץ כבר מגילאים צעירים מאוד, וניקיון השיניים והפה הם עניין של הכרח מהרגע שבו בוקעת השן הראשונה ואף לפני כן – כשמדי פעם מומלץ לנקות את פיהם ואת לשונם של התינוקות בעדינות רבה, באמצעות פד גזה.

גיל שנה הוא הגיל המומלץ לבדיקה ראשונית אצל רופא השיניים- בין אם צמחו השיניים ובין אם לאו. אם השיניים עדיין לא צמחו, רופא השיניים יכול למשש את הלסתות, לוודא שאכן המבנה תקין וניתן למשש את נבטי השיניים בתוך הלסת ולהרגיע את ההורים המודאגים.

אם לילד כבר צמחו שיניים, רופא השיניים ידריך את ההורים כיצד לשמור על היגיינה, כיצד לשמור על הרגלי אכילה נכונים, וכך גם הילד ילמד מגיל קטן להיבדק אצל רופא השיניים. מאוד חשוב להגיע לבדיקה ראשונה כאשר עדיין אין בעיות בשיניים-הן מבחינת מניעה והן מבחינה פסיכולוגית.


תגיות: בקיעת שיניים, השן הראשונה, שיניים בינקות, השיניים הראשונות
 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
תגובה לכתבה  
 
לכתבה זו התפרסמו 1 תגובות
 
  תגובות  
  מקור המושג נולד עם כפית של כסף והקשר לקטילת חיידקים
קובי   - ‏04/‏01/‏2019 18:43 
1.
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה