אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

(אנציקלופדיה) פלסטיקה ואסתטיקה > ניתוח פלסטי לילדים ובני נוער

ניתוח פלסטי לילדים ובני נוער – באלו מקרים כדאי לשקול


דר אלדד זילברשטיין / 24.1.11
מומים מולדים או פגמי במראה החיצוני שעלולים לפגוע בדימוי של הילד ועקב כך בהתפתחותו, יש לשקול לטפל בהם מוקדם ככל שניתן
 
דר אלדד זילברשטיין, מומחה לכירורגיה פלסטית בבית החולים סורוקה ומנתח בכיר במרכז הרפואי "שבע עיניים"

דימוי הגוף הוא חלק חשוב בהתפתחות הנפשית והחברתית של הילד/ה והנער/ה. ילד עם דימוי עצמי חיובי גדל כילד מקובל מבחינה חברתית והדבר משפיע על אשרו והצלחתו בעתיד. מחקרים רבים מצביעים על הקשר בין מראה חיצוני להצלחה בלימודים ובחברה. ילדים כבר בגיל בית הספר היסודי מתייחסים לשוני גופני של חבריהם בצורה לא סלחנית ולעיתים אף פוגענית.

ילד מתחיל לחוש שונה כאשר הוא סובל ממום גופני כלשהו, כבר סביב גיל 4-5 שנים. התחושה מתעצמת עם הגיל תוך כדי הדימוי העצמי המתפתח וגם כתוצאה ממשוב חוזר ונשנה מסביבו.

הרפואה המודרנית רואה את עצמה כאחראית לטיפול ולשלמות הפיזית והנפשית של הפרט. כחלק מתפיסה זו חלו שינויים בתפיסה של הכירורגיה הפלסטית בכלל והכירורגיה הפלסטית בילדים בפרט.

לפי גישה זו מומים מולדים או פגמי במראה החיצוני שעלולים לפגוע בדימוי של הילד ועקב כך בהתפתחותו, יש לשקול לטפל בהם מוקדם ככל שניתן.

בין המקרים הנכללים בקטגוריה זו:

שפה שסועה- ניתוחים לתיקון שפה שסועה קיימים כבר מאות שנים ובצורתם המודרנית כמאה שנה. עם זאת השפה השסועה מלווה תמיד בעיוות צורני קשה של האף ושל השיניים. כירורגיים פלסטיים בעבר לא נתנו דעתם לחשיבות הנושא והתעלמו ממנו או שדחו את הטיפול בו לסוף גיל ההתבגרות בטענה שבשלב זה האף סיים את התפתחותו וניתן יהיה לעצב אותו מבלי לפגוע בהתפתחותו העתידית. גישה זו מתעלמת מהעובדה שאותו נער או נערה יאלצו להתמודד כל יום עם המשמעות הנפשית והחברתית של המום, לאורך כל תהליך ההתבגרות והעיצוב של אישיותם. המגמה בשנים האחרונות היא לנסות ולתקן עיוות זה מוקדם במידת האפשר, היות שלמדנו שהניתוחים אינם פוגעים בהתפתחות האיברים המנותחים. ניתוח בשלב מודם במקרים מסוג זה חשוב גם אם בגיל מבוגר יותר נבצע ניתוח מתקן, כך ירוויח הילד מספר שנים לא קטן של שיפור משמעותי במראהו שיוביל לשיפור באיכות החיים.

כתמי לידה- זהו שם כללי למספר סוגים שונים של כתמים מולדים, הפזורים על גוף התינוק. חלקם נחשבים לשומות בעלות פוטנציאל להפוך לנגע סרטני אשר כמובן חובה לבדוק ולהסיר. כתמים אחרים הם פגם מולד מקומי בהיווצרות כלי דם (מלפורמציה וסקולרית) שגם אם אין להם השפעה תפקודית, עלולים להוות בעיה אסתטית קשה. קיימות 3 שיטות טיפול בכתמים מסוג זה:

באמצעות צנתור כלי הדם החולים וחסימתם, כריתה כירורגית, בעזרת מכשיר לייזר או בשילוב 3 השיטות.

מומים באוזניים- מומי אפרכסת יכולים להופיע בדרגות שונות, החל מחסר מוחלט של האפרכסת ועד לאוזניים בולטות באופן יוצא דופן, שהילדים נוהגים לכנות "אוזני דמבו". בעבר היה מקובל לא לנתח מקרים אלה לפני גיל 10-11 שנים. כיום אנו יודעים שאפשר גם בגילאי 5-6 לתקן את המום ולמנוע מהילד את הסבל המיותר מצד הסביבה ובעיקר ילדים במהלך כל שנות לימודיו ביה"ס היסודי. השינוי בגישה נובע מהעובדה שאנו יודעים כי ניתוח מוקדם יותר, אינו פוגע בהתפתחות האפרכסת וגדילתה.

מומים בשדיים- חוסר התפתחות חד צדדי של שד המלווה באסימטריה קשה, גורם לנערה המתבגרת מבוכה רבה והימנעות מפעילות חברתית כגון מסיבות, טיולים, הליכה לים ולבריכה. יתרה מכך מדובר בעיסוק נפשי יום יומי ובניסיון להסתיר את הפגם מפני הסביבה. בעבר היה מקובל לבצע ניתוח לא לפני גיל 19-20 בהנחה שבגיל זה השדיים כבר השלימו את התפתחותן ואילו ניתוח בשלב מוקדם יותר עלול לפגוע בהתפתחות התקינה של השד. עם השנים הגישה השתנתה מכיוון שלמדנו שנערה שמבחינה מינית כבר בוגרת (כשנתיים לאחר תחילת הווסת) וסובלת ממום זה, סובלת ממצוקה נפשית קשה. התקווה לתיקון עצמוני של חוסר הסימטריה היא חסרת בסיס והמצוקה הנפשית המלווה את הנערה רק הולכת וגדלה. לאור זאת, ניתן לבצע ניתוח מתקן או שילוב של ניתוחים (הגדלה מצד אחד והרמה או הקטנה מצד שני) ולשפר משמעותית את איכות חייה כבר בגיל צעיר הרבה יותר ממה שהמקובל בעבר.

בעיה נוספת בשדיים אשר גורמת למצוקה אצל נערות היא כאשר בגיל צעיר 15-16 השדיים כבר גדולים מאוד (חזייה DD או E) . בעיה זו גורמת לנערות להימנע מפעילות ספורטיבית וחברתית, מגבילה אותן בלבוש והן סובלות מהערות פוגעניות. גם במקרה זה ניתן לשפר את איכות חייהן בצורה משמעותית בעזרת ניתוח מתקן של הקטנת השדיים.

גניקומסטיה – בעייה המאפיינים נערים וגברים ומתבטאת בכך שרקמת השד בולטת. מצב זה גורם למבוכה רבה אצל הנער ולצורך להסתיר ולהימנע מחשיפת פלג גופו העליון בים ובבריכה. במקרים הקשים, הבליטה גדולה עד כדי כך שהיא נראית גם מבעד לחולצת טריקו וגורם מבוכה רבה לנער. הטיפול הניתוחי בבעיה זו נחשב לפשוט יחסית והשיפור באיכות החיים ובביטחון העצמי משמעותיים ביותר.

לסיכום, עם העלייה במודעות הן בקרב הילדים והן בקרב ההורים, זאת במקביל לשיפור בידע ולהתקדמות הטכניקה הכירורגית וההרדמה במהלך הניתוח, כיום ניתן לסייע לילדים רבים באמצעות תיקון פגמים מולדים כבר בגיל צעיר ובכך להעניק להם איכות חיים, התפתחות נפשית וחברתית משופרים, אשר נמנעו מהם בעבר הלא רחוק.
תגיות: ניתוחים פלסטיים, ניתוח פלסטי, ניתוח אף, חירורגיה פלסטית, הקטנת שדיים לגברים, ניתוח הגדלת שדיים
 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה