אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

(אנציקלופדיה) פה ולסת > הבהרת שיניים

טכנולוגיות מתקדמות להבהרת שיניים


12.11.10
השיניים שלכם התכהו עם השנים וזה לא גורם לכם עונג? בתהליך פשוט ולא ארוך, תוכלו להבהיר את שיניכם ולחייך חיוך של מיליון דולר לפניכם, המדריך המלא לטיפולי הבהרת שיניים בהתאמה אישית בבית ובמרפאה
 
באחת הפרסומות המקסימות למשחות שיניים שואלת מורה ענוגה את תלמידיה הפעוטים מה צבע שיניה וזוכה שלא בטובתה בתגובתם הכנה: "אם הפנינה", "בז'"....
 
שיניים צחורות כמו שלג יש בדרך כלל רק באגדות. מרגע בקיעת השיניים הקבועות שלנו, הן נשחקות והולכות. עם השנים ומסיבות שונות, צבען הלבן הטבעי מתעמעם, נוטה להיות כהה יותר ולסבול מכתמים.
כיוון שהעידן המודרני דורש מאיתנו להיות אסתטיים ויפים בכל מחיר – גוון בז' יחמיא אולי למכנסיים שלנו אבל לא לשיניים. לצורך כך, ניתן בטכנולוגיות המתקדמות כיום, להבהיר ולשנות את הגוון הטבעי של השיניים לבהיר יותר. לידיעתכם – כיום ניתן להגיע להבהרה של כ-8 דרגות צבע!

הנה מה שכדאי לדעת על הסיבות להתכהות השיניים ועל הדרכים להבהירן:

אילו גורמי הכתמה עשויים לשנות את גוון השיניים?

  • כניסה של הצבע דרך סדקים באמייל (השכבה החיצונית של השן) כמו במקרים של עישון, שתיית קפה, תה, מספר סוגים של שטיפות פה, שתייה מרובה של יינות וכדומה.
  • חדירה של הצבע דרך השוליים מבעד לשחזורי שיניים ("סתימות לבנות").
  • שימוש בתרופות כגון אנטיביוטיקה מסוג טטרציקלין על ידי האם במהלך ההיריון או מתן התרופה לילד מתחת לגיל 8 שנים, מה שגורם הכתמה אפורה וקשה לטיפול.
  • שימוש יתר בפלואוריד - עלול לגרום הכתמה קשה הקרויה "פלואורוזיס".
  • שיניים לאחר טיפול שורש (בחלק מהמקרים) או שיניים שעברו מוות ספונטני (בעיקר כתוצאה ממכה).
  • ככל שאנו מתבגרים קיימת נטייה להצהבת הגוון הטבעי של השיניים עקב שינויים פיזיולוגיים של רקמות השן.

מהי פעולת הבהרת שיניים?

ההבהרה מתבססת על שימוש בחומרים מחמצנים המסוגלים לחדור דרך האמייל, ולנטרל את פגמנטי הצבע הכהים הנמצאים בדנטין, בשכבת השן הפנימית והגורמים לצבע הצהבהב.
כדאי לברר מהי הסיבה לכהות השן, כדי שהטיפול יהיה מוצלח ויביא לתוצאות טובות, ויחד עם זאת, גם כאשר האבחון נכון, אין וודאות מראש ברמת ההבהרה שתושג. יחד עם זאת – כיוון שאין בכך כל סיכון, שווה לנסות. אין המדובר בהליך רפואי מסובך, אבל תיתכן אי נעימות קלה במהלך הטיפול עליה ניתן להתגבר באמצעות חומרים מנטרלי רגישות.
לאחר הבהרה יש לבצע תחזוקה נכונה ולחזק את ההבהרה מדי כשנה וחצי -שנתיים הואיל ויש דעיכה טבעית מסוימת של תוצאת ההבהרה שהושגה.

למי זה מתאים: לכל אדם מעל גיל 18, שהחניכיים והשיניים שלו סיימו את התפתחותם הבריאה ואשר מבקש שיניים בהירות יותר ו"חיוך של מיליון דולר".

למי זה לא מתאים: למי שאלרגיים למי חמצן, לנשים בהריון או מיניקות, למטופלים בעלי פה מוזנח ביותר ולאנשים שהמערכת החיסונית שלהם חלשה.

כיצד נעשה הטיפול?

מורחים ג'ל מחמצן על גבי השן, החודר את האמייל (השכבה החיצונית השקופה של השן), מגיע לדנטין (השכבה הפנימית של השן) ומבהיר אותה.
כאשר הטיפול מבוצע במרפאה, הרופא מבודד את רקמת החניכיים, מורח על השיניים את ג'ל ההבהרה המחמצן החודר את האמייל ומאיר עליו במכשיר שפולט אנרגיית אור או אנרגיית לייזר. האור והג'ל המחמצן מבהירים את החומרים המצויים בשן. חוזרים על הפעולה מספר פעמים, כל 10-15 דקות, עד להשגת התוצאה הרצויה. הלבנה במרפאה בעזרת מכשיר אור (LED ) נמשכת לרוב כשעה. הלבנה בעזרת מכשיר לייזר אורכת כ-20-30 דקות .

כיצד מבהירים שיניים בבית?

מכינים במרפאה תבנית גמישה מפלסטיק של השיניים, מקבלים "ערכת הבהרה" הכוללת את הפלטה, מזרקים המכילים תערובת של ג'ל מחמצן, חומרי טעם וחומר נגד רגישות.
מורחים את ג'ל ההבהרה בתוך הפלטה הגמישה ומרכיבים אותה ל-30 דקות עד שלוש שעות – בהתאם להנחיות הרופא ולסוג ג'ל ההבהרה. את הטיפול מבצעים פעם עד פעמיים ביום במשך שבועיים עד שלושה, על-פי הנחיות הרופא.
במהלך הטיפול ואחריו תיתכן רגישות בחניכיים או בשיניים. לרוב הרגישות עוברת לאחר מספר ימים.

איך שומרים ומתחזקים את הקיים?

כדאי לחזק את ההבהרה כל שנה וחצי עד שנתיים. מספר ימי הטיפול במהלך החיזוק הינו מועט, בהשוואה לשבועיים שלושה של פעולת ההבהרה הראשונית. חוץ מזה, מומלץ לצרוך כמה שפחות קפאין (שתיית קפה ו/או קולה) וניקוטין, על מנת להאריך את משך ההבהרה.
בנוסף,קיימות משחות שיניים ייעודיות המיוצרות על ידי יצרני חומרי ההלבנה שמטרתן לתחזק את ההלבנה ולהאריך את משך הזמן עד לחיזוק באמצעות חומר ההלבנה המקורי.

זיכרו:

חומרי ההבהרה אינם משנים את גוון הסתימות הלבנות ואת הצבע של כתרי חרסינה לסוגיהם, ועל כן עלול להיווצר פער בין הצבע המתקבל לאחר הבהרת השיניים לצבעם של כתרים וסתימות שהיו קיימים בפה טרם ההבהרה. לעיתים יהיה צורך להחליפם כדי שיתאימו לצבע החדש. מדובר בהוצאה כספית לא מועטה ויש לקחת את הדברים בחשבון.

מה לגבי כתמי ניקוטין וקפה?

כתמי ניקוטין וקפאין הם כתמים חיצוניים ולצורך הסרתם יש להיעזר בשיננית.

האם אפשר לקנות חומרי הבהרה לשיניים בבית מרקחת ללא מרשם רופא?

בבתי המרקחת נמכרים חומרי הבהרה בצורות שונות. שריכוז החומר הפעיל בהם חלש יחסית בדרך כלל והם יעילים יותר ב"תחזוקת הבהרה". אם רוצים הבהרה מקצועית, בהתאמה אישית, כדאי לפנות לרופא שיניים מקצועי לביצוע ההבהרה הראשונית.

מאת : ד"ר עופר כהן, רופא שיניים, רשת מרפאות "כללית סמייל"

 
 

תגיות: להבהרת שיניים, הלבנת שיניים, בריאות הפה, שיניים וחניכיים, פה ולסת, סתימות, טיפולי שיניים, מברשת שיניים, איך לצחצח שיניים, טיפול שורש, דלקת חניכיים
 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה