אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

(אנציקלופדיה) פה ולסת > החיוך המושלם

הכל אודות חיוך המושלם


06.10.10
איך מטפלים בפיגמנטציה של השיניים, נסיגת חניכיים? איך משיגים צורת שיניים מתאימה והרמונית? זאת ועוד - כל הדרכים להשגת חיוך מושלם ובריא באמצעות שילוב רפואת שיניים מתקדמת ואסתטית - יש סיבה לחייך!

חיוך יפה , החושף שינים צחורות ובריאות, הוא כרטיס ביקור של פנים נעימות סבר ויש האומרים כי קשה לעמוד אל מול חיוך יפה שיכול להמיס אפילו את הקשוחים שביננו.
חיוך מושלם קשור בבריאות הפה וברפואה אסתטית של הפה והשיניים, העוסקת בצד האסתטי, החיצוני של השיניים, ובתיקון פגמים (בדיוק כמו הרפואה הפלסטית). רפואת שיניים אסתטית מיועדת לאנשים שלא מרוצים מהחיוך שלהם מסיבות שונות:- שיניים קדמיות סדוקות, עקומות או שחוקות,שיניים בעלות כתמים חיצוניים כתוצאה משימוש בניקוטין, שתיית קפה ותה או שינוי צבע פנימי בתוך השן על בסיס גנטי , תרופות שנלקחו ע"י האם או בילדות וכו'.
רווח בין שיניים קדמיות – אמנם זהו תחום טיפולו של האורתודנט, אך כיום ניתן לטפל ברווח בין שיניים קדמיות בשיתוף רופא שיניים העוסק באסתטיקה ובשיקום הפה.

מהו חיוך מושלם?והדרכים להשגתו

החיוך המושלם אינו מחייב סימטריה מלאה של השיניים בלסת אלא מראה הרמוני ומסודר של השיניים זו ביחס לזו. השיניים המרכזיות החותכות הקדמיות העליונות תמיד רחבות וארוכות יותר מהשיניים החותכות העליונות הצידיות, ולניבים מראה אופייני ומאורך יותר. השגת מראה הרמוני של השיניים בלסת ניתן להשיג בראש ובראשונה בעזרת יישור שיניים.

יישור שיניים נעשה בעזרת סמכים ולעיתים יש צורך אף בשימוש ברסן. כמטופל הדורש אסתטיקה רבה יותר בזמן טיפול ניתן לשנות את הסמכים לשקופים או לסמכים בצבע שן עשויים חומרים קרמיים. קיימות גם שיטות להדבקת סמכים בצד החיכי (הפנימי) של השינים ואז הן אינן נראות לחלוטין בזמן הטיפול. כמו כן קיים טיפול בעזרת סידרת סדים שקופים ניידים. את הרסן ניתן לעיתים להחליף בשתלי שיניים המיוחדים לצורך יישור שיניים, שמשמשים כעיגון במקום הרסן ומוצאים מהלסת עם גמר הטיפול. כמובן שיש להתאים את הטיפול למטופל ולמצבו מכל מגוון האפשרויות הקיימות.

היחס בין השפתיים, החניכיים והשיניים מהוה מסגרת לחיוך המושלם. החיוך המושלם כורך יחדיו את השפתיים החניכיים והשיניים.החניכיים סביב השיניים צריכות להיות ורודות עדינות וללא כל דלקת, דבר זה קל להשגה שמירה נכונה על ההיגיינה האורלית תוך שימוש קפדני יום יומי באביזרים המקובלים כגון: מברשת שיניים, קיסמים או חוט דנטלי.

כיצד מטפלים בבעיית חיוך חושף חניכיים?

חיוך חושף חניכיים נגרם משפה קצרה או מיקום השיניים בלסת. ניתן לשנותו במספר דרכים ויש להתאים את הדרך הנכונה לכל אדם. החל מיישור שיניים שיגרתי, דרך ניתוח לשינוי מיקום השפה, ניתוח חניכיים לשינוי מתאר החניכיים מלווה בשיקום לשינויי מתאר השיניים ועד לניתוח אורתוגנטי שמשנה את מיקום הלסת כולה ביחס לגולגולת.

פיגמנטציה בחניכיים- נוצרת במקרים מסויימים מסיבות גנטיות ומומחים לרפואת חניכיים מטפלים בפיגמנטציה בעזרת לייזר או אמצעים אחרים בהתאם למקרה. פיגמנטציות אחרות יש לבדוק סיבתם: אם השתקפות של שיניים כהות או שאריות חומרים שנלכדו ברקמה, וכמובן לאחר איתור הבעיה לכל אחת מהבעיות יש פתרון שונה בעזרת רופא מומחה לרפואת חניכיים והרופא המשקם.

תופעת נסיגת חניכיים יוצרת אובדן של הפפילה בין השיניים ומחלת ה"חורים השחורים" בין השיניים. כמובן ששמירה על היגיינת הפה (גהות הפה ) הייתה מונעת מצב זה ויכולה למנוע את התדרדרותו עת שהתחיל. לעולם לא מאוחר מידי לשמור על היגיינת הפה. לרופא המומחה לרפואת חניכיים אפשרות לעיתים לבצע השתלת חניכיים או לשנות את מיקום החניכיים ביחס לשיניים כדי לשפר את המצב. לעיתים נדרש במקביל גם שינוי במתאר השן כדי שתתמוך במיקום החדש של החניכיים.

העדר שיניים באזור החיוך

חוסר בשיניים נגרם או עקב אי התפתחות שיניים מלידה ואז הפתרון יהיה השלמתן בעזרת יישור שיניים ושיקום, בדר"כ על גבי שתלים או באמצעות תותבת חלקית קבועה (גשר). פגם שגרם להרס ניכר בשן או חוסר שיניים שנגרם כתוצאה ממחלות הפה עששת או מחלת חניכיים ניתן לפתור ע"י שיקום האזור הפגוע או בעזרת תותבת חלקית קבועה (כתרים וגשרים) או שנסמכת על שיניים קיימות או שנסמכת על גבי שתלים.

החומרים המשמשים היום לשיקום גם הם עבור שינוי בשנים אחרונות כדי לשפר את רמת האסתטיקה ואנו חשופים היום יותר לשיקומים שנעשים על בסיס מתכת מוזהבת דקה ביותר המותירה לטכנאי השיניים ליצור יצירה שיקומית אסתטית או לעיתים קרובות לכתרים ללא בסיס מתכתי כלל, כזה העשוי חומרים כגון זירקוניום או אלומינה. הדבר יוצר שיקומים במראה טבעי יותר ששקיפותם דומה לזו של המשנן הטבעי.

צבע השיניים: להחזיר את הלבן לשיניים- פרוצדורות אסתטיות להשגת חיוך מושלם:

צבע השיניים ישתנה במהלך כל חייו של האדם, הצבע בדר"כ הופך לצהוב – אדמדם יותר תוך ההתבגרות. לעיתים שינוי בצבע נגרם מתרופות שנלקחו ע"י האם בהריון או ע"י התינוק והילד במהלך ההתבגרות ומשפיעים על צבע השיניים אצל הבוגר.
צביעה חיצונית שנגרמת מתה, קפה, עישון ודומים להם גם היא משפיעה על צבע השיניים. צביעה חיצונית ניתן להסיר בטיפול אצל שיננית שתמרק את השן ותסלק ממנה את המשקעים. יש מקום להסיר כתמים אילו ללא כל חשש, השן היא החומר החזק בטבע ואין בהסרת האבנית וחומר הכתמה מהשן, בזמן טיפול השיננית, כל חשש מפגיעה בשן עצמה כל עוד היא תקינה ובריאה.

צביעה פנימית של השיניים ניתנת להשגה ע"י הבהרה בעזרת מגוון של שיטות וחומרים. חלק מהשיטות מבוצעות במרפאה תחת מכשור יחודי או תאורה מיוחדת והן מהירות יחסית וכוללות בדר"כ מפגש אחד. כן קיימות שיטות הלבנה ביתיות הלוקחות מספר שבועות. בנוסף לכל השיטות שבהם נעשה שימוש בחומרים מחמצנים החודרים לשן ומפרקים את המולקולות הגורמות לצבע השן.
פעילות זו גורמת לפגיעה חולפת בזגוגית השן למשך מספר שבועות קצר. לא תמיד ניתן לחזות את פעילות החומר המחמצן על המולקולות בשן ולכן במקרים מסוימים ההבהרה מרשימה ומהירה ביותר ובמקרים אחרים היא איטית ומרשימה פחות. אין לרופא כל דרך לחזות מראש באיזה מקרה איזו תוצאה תתקבל עד שלא יבוצע הטיפול עצמו.

לא כל שן ניתנת להבהרה, ולא כל השיניים באותה לסת מגיבות במידה שווה להבהרה. שיחזורים במשנן (סתימות) , כתרים, וכתמים חיצוניים אינם מגיבים להבהרה,ועקב כך עלולים להיווצר פערי צבעים. לכן חשוב שהרופא המטפל ייתן הערכות ריאליות לתוצאות הטיפול, ינמיך את גובה הציפיות לרמה הריאלית ויסביר מהן הערכותיו לתוצאות.תמיד ניתן לבצע סיבוב הבהרה נוסף ולשפר תוצאות, והכל על פי שיקול המטופל, האם הוא הגיע לתוצאה לה ציפה.

לעיתים צורת השיניים אינה מתאימה והרמונית אם מלידה, השיניים קצרות או צרות, או לחילופין השיניים נשחקו או נשברו במהלך החיים והשגרה.
ציפויי שיניים יכול לשנות את צורת השן ואת צבעה באחת. הציפוי נעשה או בעזרת חומרי שיחזור מורכבים, כאלו המשמשים בשחזור שיניים במקרי עששת, או בעזרת ציפויי חרסינה עדינים ודקים המודבקים ע"ג השיניים שעברו הכנה מקדימה. לכל אחת משיטות וחומרי הציפוי יתרונות וחסרונות.

רופא השיניים במרפאות "כללית סמייל, " יוכל לציין בפני המטופל מהם היתרונות והחסרונות ואלו מהשיטות מתאימה לו. ככלל ככל שליותר שיניים נדרש ציפוי, מבקשים להשיג מראה אחיד יותר, שינוי הצבע המתבקש משמעותי יותר והמצב הראשוני של השיניים גרוע יותר. אנו נוטים לכיוון ציפוי חרסינה המבוצע במעבדה יכול לתת מראה אחיד יותר ולגרום לשינוי משמעותי יותר בצבע השן.

מאת: דר' חגי סלוצקי, סגן רופא ראשי ברשת מרפאות "כללית סמייל"


תגיות: פה ולסת, בריאות הפה, שיניים וחניכיים, פה ולסת, סתימות, טיפולי שיניים, מברשת שיניים, איך לצחצח שיניים, טיפול שורש, דלקת חניכיים
 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה