אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

(אנציקלופדיה) פה ולסת > על הקשר בין מחלות חניכיים

על הקשר בין מחלות חניכיים


26.08.10
מחלת חניכיים היא מחלה זיהומית, כרונית, הנובעת מפעילות חיידקים פתוגניים, המפרישים רעלנים הגורמים לתגובת המאכסן ולהרס הרקמות סביב השן

מחלת חניכיים היא מחלה זיהומית, כרונית, הנובעת מפעילות חיידקים פתוגניים (הנמצאים ב-פלאק/רובד), המפרישים רעלנים הגורמים לתגובת המאכסן ולהרס הרקמות סביב השן –ובעיקר ספיגה של העצם התומכת. השיניים מעוגנות בתוך מכתשיות עצמות הלסת, ואמצעי החיבור הוא סיבים הקרויים הליגמנט הפריודנטלי. סיבים אלה מכוסים על ידי רקמה רכה – החניכיים.

בשלב שבו קיימת נסיגה משמעותית של העצם התומכת, השן תסבול מרמת ניידות מתגברת, וללא טיפול מתאים אנו עלולים אף לאבד את השן. מחלת החניכיים (מחלה פריודנטלית) נחשבת למחלה נפוצה ושכיחותה עולה עם השנים. כ- 10% מחלת חניכיים בינונית-מתקדמת אצל אנשים מעל גיל 50. מחלת החניכיים היא האחראית העיקרית לאובדן שיניים אצל מבוגרים30. בגיל צעיר שכיחות המחלה נמוך יותר( 0.1% אצל צעירים ממוצא ארופאי עד 10% באפרו אמריקאים) אך גם אצל ילדים מאובחנת מחלת חניכיים המכונה מחלת חניכיים אגרסיבית .

המחלה הכרונית מאופיינת במהלך איטי ולרוב נטול סימנים בולטים, מה שעלול לגרום לאבחון מאוחר.

כיצד נגרמת מחלת החניכיים?

בחלל הפה אובחנו בין 300 לכ-600 זנים שונים של חיידקים,אלה הקשורים במחלת חניכיים רובם אנארוביים (מתקיימים באזור נטול חמצן). החיידקים חיים במערכת אקולוגית, וכאשר מופר האיזון בין קבוצות החיידקים במערכת זו משגשגת קבוצה מסוימת האחראית למחלת החניכיים. חוסר האיזון יכול להגרם כתוצאה משינויים סיסטמיים במאחסן, כגון מחלות כלל-מערכתיות כרוניות (סוכרת, יתר לחץ דם וכדומה) או מחלות אימונולוגיות (של מערכת החיסון: לדוגמה איידס). החיידקים מהקבוצה הנ"ל מפרישים רעלנים ואלו גורמים לתגובה מקומית, היוצרת גירוי של רקמון המאחסן. הרקמות מגיבות בתהליך דלקתי המביא לשחרור מוגבר של ציטוקינים, אנזימים, קולגנאז ורדיקלים חופשיים, הגורמים להרס של הרקמות הרכות עצמן, הרס רקמת החיבור (החניכיים) והרקמות הקשות (העצם) בהיקף השורש.

איך מזהים את מחלת החניכיים ?

חניכיים בריאים בד"כ נראים ורודים, ובתקריב ניתן לראות כי פני השטח מאופיינים במראה מגורגר כקליפת התפוז.חניכיים בריאים הינם בעלי גוון ורוד מט נטול ברק, לעומת חניכיים מודלקים ותפוחים אשר מראם מאופיין במראה בוהק והם נוטים לדימום אפילו במגע קל של מברשת. בשלב הראשוני של מחלת החניכיים, הנקרא Gingivitis , נראים החניכיים אדומים ומודלקים אולם הדלקת מוגבלת לרקמה הרכה בלבד, ללא מעורבות או הרס של עצם. הסימנים הקליניים של הGingivitis הם אודם שולי החניכיים, נפיחות של החניכיים ומראה בוהק, נטייה לדימום – ולרוב ללא כאב מלווה.

מדוע חשוב לתפוס בזמן את המחלה?

שלב הGingivitis ההתחלתי עשוי להיות הפיך באמצעות טיפול שמרני הכולל הסרת אבנית ושיפור גהות הפה. בשלב המתקדם של המחלה, Periodontitis, נוצר כבר כיס פתולוגי כתוצאה מחדירת החיידקים אל מתחת החניכיים ומתעורר תהליך של הרס הרקמות הגרמיות התומכות את השן. בשלבים מתקדמים נוצר כיס פריודנטלי והרס רקמת העצם ניכר בתצלום רנטגן.

מחלת החניכיים והשפעה על כלל בריאותינו

במשך שנים רבות נחשבה מחלת החניכיים כמחלה מוגבלת לאזור האוראלי בלבד. בשנים האחרונות מצטברים יותר ויותר עדויות ומחקרים לגבי השפעתה על הבריאות המערכתית. נמצא קשר הדוק בין מחלות חניכיים ליתר לחץ דם ולמחלות לב כליליות, לשבץ ולהחרפת מחלת הסוכרת, לטרשת נפוצה,לבריאות נשים בהריון, למחלות בדרכי הנשימה, לאימפוטנציה, למחלות במערכת החיסון ולמחלות הכוללות מרכיב גנטי. במחקר שנמשך כשש שנים, אשר במהלכו בוצע מעקב בכ-44,000 מטופלים, 670 נבדקים לקו בליבם. תוצאות מחקר זה מצביעות על חשיפה לסיכון גבוהה עד פי שניים בקרב מטופלים הסובלים ממחלת חניכיים מתקדמת ללקות בהתקף לב שיגרום למוות, בהשוואה למתרפאים שבהם לא אובחנה מחלת החניכיים. בהתבסס על מחקר זה ומחקרים נוספים, נקבע כי יש לראות במחלת החניכיים גורם סיכון להופעת מחלות לב באותו משקל כמו יתר לחץ דם, עישון ועודף כולסטרול בדם. כדאי לזכור כי גברים עם מחלות חניכיים מתקדמות חשופים לסיכון גדול יותר ללקות בליבם.

האם נמצא קשר בין עישון לבין מחלות חניכיים

מחקרים אחרונים מראים כי העישון מהווה גורם סיכון מרכזי בהתפתחות מחלות חניכיים. עישון בכל סוג של טיפול חניכיים, שמרני או כירורגי, מקטין את יכולת הריפוי של הרקמות ובכך מקטין משמעותית את הצלחת הטיפול. מחקרים שפורסמו בשנים האחרונות מצעיים גם קשר אפשרי בין היגיינה אוראלית גרועה והרובד החיידקי בשיניים ובחניכיים, לבין מחלות בדרכי הנשימה ובייחוד דלקת ריאות. ההשערה היא כי חלל הפה, בהיותו מאגר פוטנציאלי של חיידקים, מאפשר במצב היגייני גרוע את שאיפתם וחדירתם של חיידקים שונים הגורמים לדלקות בדרכי הנשימה והריאות.

ומה הקשר למחלת הסוכרת?

הסוכרת מחמירה את שכיחות מחלת החניכיים ואת חומרתה. הסיכוי של מטופל הסובל ממחלת הסוכרת לחלות במחלת חניכיים גדול פי שלושה בהשוואה לאדם בריא באותו גיל. מחלת החניכיים עשויה להופיע בשכיחות גבוהה כבר בשלב מוקדם של מחלת הסוכרת, ואף נחשבת לסיבוך של מחלה זו. ככל שהשליטה ברמות הגלוקוז בדם טובה פחות, כך מחלת החניכיים עלולה להחמיר.

במטופלים הסובלים ממחלת הסוכרת צפוי מהלך הרסני יותר של מחלת החניכיים בהשוואה למטופלים שאינם סובלים מסוכרת, גם כאשר כמות הרובד סביב השיניים זהה. קצב התקדמות מחלת החניכיים מהר יותר אצל סוכרתיים ומחלת החניכיים עלולה להופיע אצלם בגיל צעיר יותר. קלינית, הסימנים לדלקות החניכיים זהים לאלו המופיעים אצל אדם שאינו סובל ממחלת הסוכרת.

כיצד משפיעה מחלת החניכיים על נשים בהריון

במחקר שנערך בארה"ב בקרב 1,313 נשים הרות נמצא כי לנשים שלקו במחלת חניכיים היה סיכוי גבוה פי ארבעה עד חמישה ללידה מוקדמת, לעומת נשים עם חניכיים בריאים. במחקר אחר, נשים בהריון עם מחלת חניכיים מתקדמת, שעברו טיפול חניכיים בזמן ההריון, הראו כמות קטנה יותר של לידות מוקדמות וילודים במשקל נמוך, יחסית לקבוצת הנשים שעברה טיפול חניכיים רק בסיום ההריון. ממצאים אלה אמנם מחזקים את ההנחה לקיום קשר בין מחלת החניכיים והפרעות ההריון, אולם נדרשים עדיין מחקרים מבוקרים נוספים עם ממצאים מחזקים בכדי לבסס הנחה זו. בהקשר זה כדאי להוסיף כי קיימים נתונים ראשוניים המלמדים על קיום קשר בין מחלת האוסטיאופורוזיס, ספיגה ואובדן עצם הלסת לבין התפתחות מחלת חניכיים, אולם אין עדיין הוכחות שקיים קשר בין מחלת החניכיים להתפתחות אוסטיאופורוזיס כללית. מה שכן ידוע הוא שבריאות החניכיים מושפעת גם ממצבי דחק (Sress), שבהם יורדת יכולת הגוף להתמודד עם זיהומים.

אחרי כל ה"איומים" הללו – מה צריך לעשות כדי להימנע מהם?

כדי לשמור על בריאות החניכיים ועל גהות הפה, חשוב לצחצח שיניים היטב, להסיר אבנית (טיפול שיננות, לרב פעמיים בשנה) ולבקר אצל רופא השיניים אחת לחצי שנה לבדיקה תקופתית. באם מופיעים הסימנים הבאים – חניכיים נפוחים,אדומים או בוהקים, דימום בזמן צחצוח, ריח רע מן הפה או ניידות שיניים – יש לגשת לרופא השיניים, שבמידת הצורך יפנה למומחה למחלות חניכיים (פריודונט). והעיקר, להיות תמיד במודעות ובבקרה.
 
מאת: ד"ר עירן פרונט, מומחה למחלות חניכיים, רשת מרפאות"כללית סמייל"

תגיות: פה ולסת, בריאות הפה, שיניים וחניכיים, פה ולסת, סתימות, טיפולי שיניים, מברשת שיניים, איך לצחצח שיניים, טיפול שורש, דלקת חניכיים
 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה