אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

(אנציקלופדיה) פה ולסת >

חריקת שיניים בילדים


9.3.21
חריקת שיניים בילדים

חריקת שיניים היא מצב בו אדם מהדק שיניים בחוזקה או מפעיל את הלסת ללא צורך, בעת שינה או ערות. בשפה המקצועית היא נקראת "ברוקסיזם". היא יכולה להיגרם מסיבות שונות, אשר משתנות בין אדם לאדם ובייחוד בין מבוגרים לילדים.

חריקת השיניים שוחקת את השיניים ויכולה לגרום לכאבים בשרירי הפנים, כאבי ראש, לנזוק את מפרק הלסת וגם להרוס את מבנה השן וטיפולים דנטליים קיימים בפה, דוגמת סתימות וכתרים.

ילדים מול מבוגרים

אצל ילדים חריקת שיניים שכיחה הרבה יותר מילדים- עד 40% מהילדים עלולים לסבול בשלב כזה או אחר מחריקת שיניים, לעומת כ10% מבין המבוגרים בלבד.

גם הסיבות לחריקת שיניים שונות אצל ילדים מאשר אצל מבוגרים. אצל ילדים, חריקת שיניים נובעת לרוב מ:

· מתחים נפשיים שיכולים להיגרם מלחצים שהילד חווה במסגרת החינוכית שלו.

· אלרגיות

· אסטמה

· מבנה לסת עליונה צר ועמוק

· יציבה לקויה

· תופעת לוואי של שימוש בריטלין ודומיו טיפול בהפרעות קשב וריכוז

· חסימת דרכי אוויר- חריקת שיניים עוזרת באופן מסויים לפתוח אותם

אצל מבוגרים לעומת זאת, חריקת שיניים יכולה לנבוע מ:

· חריקת שיניים בגיל צעיר- רוב המבוגרים שחורקים שיניים בבגרותם מעידים על עצמם שחרקו שיניים גם בילדותם

· לחץ במשפחה או בעבודה

· פגיעה עצבית

· גנטיקה- טרם הוכח רשמית אך כבר כיום ידוע שלמרבית חורקי השיניים יש חורקי שיניים במשפחה מקרבה ראשונה.

· צריכת קפאין גבוהה

אבחון

מומלץ לאבחן בגיל צעיר ככל האפשר את המצב, כיוון שככל שהאבחון יתאחר הנזק המצטבר לשיניים וללסת יהיה גדול יותר. האבחון מתבצע בעת טיפול שיניים, באמצעות בדיקת תסמינים המעידים על חריקת שיניים כמו תזוזה בשיניים, פגיעה בהן, שרירי לעיסה מוגדלים ונעילה של מפרק הלסת.

דרכי טיפול בחריקת השיניים ובנזקיה

ישנן מספר דרכים לטפל בחריקת השיניים ובנזקים שהיא גורמת. לא כל השיטות שמשמשות לטיפול בקרב מבוגרים מתאימות לילדים, דוגמת שימוש בתרופות נוגדות דיכאון והזרקת בוטוקס אל שרירי הלעיסה. לעומתן, השיטות המתאימות ביותר לטיפול בילדים הינן מרוככות יותר ואינן כוללות החדרת חומרים אגרסיביים לגוף.

בנוסף, בדרך כלל אין צורך לטפל בנזקי חריקת השיניים בקרב ילדים כיוון שהנזק לשיניים לא הספיק להצטבר ולהיות משמעותי מידי. דבר זה נכון בפרט כאשר חריקת השיניים קורית עוד בשלב שיני החלב. עם זאת, לא תמיד זהו המצב ויש לגלות ערנות ולשים לב לתסמינים.

· טיפול פסיכולוגי- במיוחד בקרב ילדים שחורקים שיניים בעיקר כתוצאה ממתחים נפשיים שהם חווים במסגרות החינוכיות, טיפול פסיכולוגי יכול להקל את העומסים והלחצים ובכך לגרום בהדרגתיות להפסקת חריקת שיניים.

· יישור שיניים- יישור שיניים לילדים יכול לפתור חריקות שיניים שנובעות ממבנה לסת לא תקין, כמו למשל מבנה צר ועמוק כפי שהזכרנו. חשוב מאוד להבדיל בין שינוי מבנה חלל הפה והלסת שזהו טיפול תקין ומוכח לבין שינוי סגר הפה- טיפול מורכב שלא הוכחה יעילותו במקרה זה והוא אף יכול לגרום לנזקים בלתי הפיכים לשיניים.

· שימוש בסד- הסד הוא כעין "פלטה" לשיניים, והתקנתו עליהן בלילה מצמצמת את נזק השחיקה שנוצר לשיניים. פחות נוח לשימוש במהלך היום משום שנראה לעין ומפריע לדיבור ולאכילה ולכן לא יהיה פתרון עבור מי שחורק שיניים ביום.


 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה