אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

(אנציקלופדיה) פה ולסת >

טיפול שיניים מיוחד ומסר לחולים בסיכון


7.3.21
טיפול שיניים מיוחד ומסר לחולים בסיכון

ביקור אצל רופא שיניים הוא לרוב חוויה בלתי נעימה ואפילו מפחידה, לא משנה מי אתה ומאילו מחלות רקע אתה סובל. אולם אצל חולים בסיכון גבוה, הביקור הופך למסוכן ומפחיד פי כמה, ולכן אין פלא שרבים מהם בוחרים להגיע לקבל את טיפולי השיניים שלהם רק אצל מרפאת שיניים לחולים בסיכון גבוה ולא בבתי חולים.

מבעיות קרישה ועד טיפול תרופתי מיוחד

הטיפול הדנטלי מושפע הרבה פעמים ממחלות או מצבים בריאותיים שונים ומגוונים שאינם קשורים ישירות לשיניים או לטיפול עצמו אצל רופא השיניים. מרפאת שיניים לחולים בסיכון גבוה מצוידת בהכרח בשלל התאמות וציוד רפואי נוסף על מנת להתאים את הטיפול לכל צורך מיוחד של המטופלים.

● מגוון רחב יותר של תרופות אנטיביוטיות או משככי כאבים, על מנת שהרופא יהיה מסוגל להתאים את התרופות באופן אישי לכל חולה ולהימנע מהתנגשות עם התרופות הקיימות שהחולה כבר נוטל.

● היערכות מוקדמת לנטייה מוגברת לדימום (הפרעות בקרישת דם) אצל המטופל. היערכות זו כוללת ציוד ייעודי וגם תרופות מתאימות.

● כיסא ורסטילי שמסוגל להתאים את עצמו לצרכים מיוחדים של המטופל. לעתים מנח הכיסא הוא קריטי על מנת להקל על בעיות לב או בעיות נשימה.

● ציוד להתמודדות עם מקרי חירום רפואיים, כמו למשל דה-דפיברילטור אוטומטי ומסיכת חמצן בהישג יד.

טיפול רגיש ומקצועי

ההתאמה החשובה ביותר היא אולי ההכשרה של צוות רופאי השיניים והסייעות במרפאה. הצוות הרפואי מכיר בכך שחווית הטיפול הדנטלי היא מפחידה ואף כואב ומסוכנת יותר אצל חולים בסיכון גבוה, ולכן הטיפולים מתבצעים ברגישות ובעדינות המתבקשים. בנוסף, הצוות הרפואי של מרפאת שיניים לחולים בסיכון גבוה כולל את האנשים המקצועיים והמנוסים ביותר בתחום, בעלי השתלמות החייאה מתקדמת (ACLS) אותה הם מרעננים אחת לשנתיים בהתאם להנחיות של משרד הבריאות.

מהלך הטיפול לחולים בסיכון גבוה

אצל חולים בסיכון גבוה – אפילו יותר מאשר במקרים שגרתיים – ישנה חשיבות מיוחדת להכיר את רופא השיניים המטפל ולעבור את כל הטיפולים במרפאה קבועה.

פגישת היכרות

הטיפול בדרך כלל יתחיל בפגישת היכרות יסודית וארוכה מהרגיל, במהלכה הרופא או הרופאה ירצו להכיר את המטופל ואת מצבו הרפואי לעומק, כולל שלל הדיאגנוזות הקיימות, השלכותיהן, והטיפולים והתרופות שהמטופל נוטל כרגע או בכלל בשגרה. לכן מומלץ להגיע לפגישה הראשונה עם סיכום רפואי מטעם רופא המשפחה או הרופא המטפל, רשימת תרופות רלוונטיות, וצילום רנטגן פנורמי עדכני של חלל הפה.

רק לאחר מכן תיערך בדיקה של חלל הפה, ותיעשה התאמה בין מצבו של חלל הפה לבין מצבו הבריאותי הכללי של החולה.

תוכנית הטיפול

לאחר שהמטופל ורופא/ת השיניים למדו להכיר זה את זה, אפשר לגשת ולבנות תוכנית טיפול דנטלית מלאה. תוכנית זו תתחשב במצבו של חלל הפה, במגבלות העולות בשל מצבו הרפואי הכללי של המטופל, ואף במצבו הכלכלי ויכולתו להשקיע בטיפול בשיניים. התוכנית תקבע את האסטרטגיה לטיפול בבעיות אקוטיות (למשל, האם המטופל מסוגל להחזיק בשיניים מושתלות, האם להתאמץ לשמר שיניים קיימות, ועוד), בנוסף לבניית אסטרטגיה לשימור ההיגיינה ומניעת בעיות דנטליות חדשות בעתיד – מינון הביקורים אצל השיננית, שינוי סוג מברשת ומשחת השיניים, וכו'.


 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה