אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

 נבחרי MedPortal
רפאל רוזנסקי
רפואה סינית .

רוצה להופיע כאן?
(אנציקלופדיה) אורתופדיה >

פגיעה עצבית הגורמת לשיתוק חלקי עד מלא


15.2.21
גם אם העצב לא חוזר לתקינות מלאה והתחושה לא חוזרת במלואה, ניתן לתפקד באופן רגיל לחלוטין כשלומדים איך להתמודד עם המצב החדש וההשלכות שלו

פגיעה עצבית היא פגיעה המתרחשת במערכת העצבים בגוף. מערכת העצבים מורכבת מרשת עצומה של תאי עצב דמויי חוטים, האחראיים על הולכת תחושות. התאים מקובצים בצברים ומרשתים את כל הגוף. כאשר יש פגיעה בתאי עצב היא בדרך כלל תהיה בתאי העצב שנמצאים בקצה המערכת, כמו למשל באצבעות הידיים, כפות הרגליים וכדומה.

הפגיעה יכולה להיות עקב חתך, חבלה טראומתית, מחלה קשה, הליך כירורגי, מתיחה קשה מדי או אף משיתוק מולד. פגיעה עצבית גורמת לכך שהעצב לא מסוגל לתפקד בשרשרת מעבר המידע, ולא יהיה אפשר להזיז את השריר עליו הוא שולט אם מדובר בעצב מוטורי, או להרגיש תחושות באותו אזור, אם מדובר בעצב חישה.

ניתן להעיד על פגיעה עצבית כאשר מרגישים חוסר תחושה באותו אזור באופן פתאומי או חווים חוסר יכולת להזיז שרירים מסוימים או לבצע תנועות. רצוי להיות ערניים כלפי תסמינים כאלו בפרט לאחר חבלה.

סוג נוסף של תסמינים הוא תסמינים המעידים על בעיה פנימית כמו למשל בעיות עיכול או חוסר פתאומי ברפלקסים. במצבים כאלו יכול להיות שיש פגיעה עצבית אולם היא פנימית ולא באזורי הקצה של הגוף.

האם ניתן להתגבר על פגיעה עצבית?

אופן הפגיעה משליכה באופן ישיר על דרך השיקום של תאי העצב. כך למשל חתך ישר יחתוך את העצב בצורה נקייה, וחתך מרוטש יכול לגרום לחוסר של מקטע בעצב ולריטוש השוליים שלו, מה שיקשה מאוד על ההחלמה והשיקום. ניתן להתגבר גם על חבלות שלא קוטעות את תאי העצב.

במקרים רבים תאי העצב מסוגלים לשקם את עצמם, אולם הדבר לוקח זמן רב. לעיתים רחוקות התאים עלולים לגדול באופן לא מסודר ועלולים ליצור מעין 'קצר' עם תאי עצב אחרים, תופעה הנקראת "נוירומה", והיא עלולה לגרום לכאבים פתאומיים באותו מקום.

לכן, כאשר יש חשד לפגיעה עצבית יש צורך קודם כל ללכת לבדיקה אצל רופא כירורג. ככל שהבדיקה תיעשה קרוב יותר למועד החבלה יש סיכוי גדול יותר לאיתור הפגיעה וטיפול מהיר יותר. אם מלבד פגיעה עצבית יש גם שבר בעצם, יש צורך לטפל בו בטרם מתחילים את הטיפול בעצב.

שיקום מפגיעה עצבית

ניתן לאחות בטיפול כירורגי תאי עצב שנקטעו כדי להחזיר את היכולות שנפגעו לאזור החבול. אם לא מאחים את התאים מחדש- נשאר הנתק בשרשרת העברת המידע של תאי העצב ולכן התחושה והיכולות לא יחזרו.

לאחר מכן, או אם העצב לא נקטע אלא רק נפגע, יש צורך לתרגל את האזורים שנפגעו לתנועה או תחושה מחדש. התרגול נעשה באמצעות השרירים, אביזרי עזר או אף טכנולוגיות מתקדמות חדשות, בהתאם לסוג הפגיעה ולסוג השיקום המתאים לה.

אפשרות נוספת, המתאימה להפחתת הכאבים הנלווים לפגיעה עצבית היא טיפול באמצעות תרופות ייעודיות לכאב, תרופות שנמצאו כמתאימות להפחתת כאב (כמו למשל תרופות נגד אפילפסיה), תרופות אופיאטיות (דוגמת מורפיום) או מדבקות ומשחות חיצוניות, המניחים מבחוץ על האזור הפגוע.

בסופו של דבר, גם אם העצב לא חוזר לתקינות מלאה והתחושה לא חוזרת במלואה, ניתן לתפקד באופן רגיל לחלוטין כשלומדים איך להתמודד עם המצב החדש וההשלכות שלו.

לקריאה על מכשיר ה- BIoness לחצו כאן


 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה