אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

(אנציקלופדיה) חדשות בריאות >

יבוא מקביל – יתרונות וחסרונות


31.12.20
בשנים האחרונות אנו עדים לתופעה של ייבוא מקביל של מוצרי צריכה. החל ממכוניות וכלה במוצרים קטנים שעד כה היו קשורים ביבואנים רשמיים בלבד. גלו מהם היתרונות והחסרונות שבכך

מה זה בדיוק יבוא מקביל? באילו תחומים יש יבוא מקביל? מהם היתרונות והחסרונות של יבוא מקביל? האם יבוא מקביל של מוצרים ממותגים חוקי בישראל?

בשנים האחרונות גברה תופעת היבוא המקביל וכיום ישראלים רבים מחפשים כל דרך כדי לחסוך עלויות, לכן יש לא מעט אנשים שרוכשים מוצרים ממותגים שונים מספקים העוסקים ביבוא מקביל ולא ישירות דרך היבואן הרשמי. תופעת היבוא המקביל בישראל הולכת וגוברת עם השנים, התופעה החלה בעיקר עם כניסת הסמארטפונים החכמים לחיינו ובגלל תהליכי גלובליזציה העוברים על כל העולם. כיום, ניתן לרכוש שלל מוצרים ופריטים דרך יבוא מקביל, למשל רכבים ביבוא מקביל, מוצרי חשמל ממותגים, ביגוד, מוצרי טואלטיקה ועוד.

מה זה יבוא מקביל ובאילו תחומים התופעה קיימת?

ההגדרה של יבוא מקביל היא יבוא למדינה מסוימת של מוצרים אותם רוכשים מהיצרן או מספק מורשה של היצרן בחו"ל, עבור מדינה אחרת. מאחר ויצרנים רבים חותמים על הסכמי בלעדיות וממנים יבואן ונציג רשמי מטעמם במדינה מסוימת, היבואן הרשמי אחראי על פרסום ושיווק המוצרים, וכמובן על מכירת המוצרים במדינה.

היצרנים קובעים רמות מחיר שונות בהתאם למאפייני כל מדינה ומדינה, המחירים של המוצרים הממותגים משתנים במדינה מסוימת לפי קריטריונים כמו כוח קנייה, יוקר מחיה, מחיר ממוצע של מוצרים מיצרנים מתחרים, ביקוש בשוק המקומי ועוד. מצב זה מאפשר ליזמים וליבואנים שאין יבואנים רשמיים של היצרן, לנצל את פערי המחירים של המוצר הממותג במדינות שונות, לרכוש את המוצר הממותג בזול במדינה מסוימת, לייבא את המוצר לישראל (או למדינה אחרת) ולמכור את הפריט ברווח, למרות המחיר הזול יותר ממחירי היבואן הרשמי. היבואן הלא רשמי מנצל את העובדה שיש ביקוש רב למוצרים הממותגים, והוא נהנה מהמיתוג וממאמצי הפרסום ושיווק של היבואן הרשמי במדינה.

בישראל יש אפשרות לייבא מוצרים ממותגים במקביל ליבוא של היבואן הרשמי, כך גם במדינות רבות ברחבי העולם, כל עוד היבואן הלא רשמי אינו מפר את החוק ולא פוגע בסימן המסחרי ובזכויות של היצרן. לכל מדינה יש כללים שונים הנוגעים לחוקיות היבוא המקביל, לכן חשוב לבדוק את הנושא מראש.

יתרונות וחסרונות של יבוא מקביל

הצרכן נהנה מיבוא מקביל מאחר והוא יכול לרכוש את אותו מוצר ממותג במחיר זול יותר. היבוא המקביל יוצר תחרות בשוק המקומי, לכן גם היבואן הרשמי נהנה מכך ויכול להגדיל את מכירותיו. לעיתים היבואן הרשמי מחליט לא לייבא את כל המוצרים של היצרן, והלקוחות יכולים לרכוש את המוצר דרך יבוא מקביל.

יש חסרונות ליבוא מקביל שחשוב להתייחס אליהם, כך לדוגמה היבואן הרשמי מייבא בכל פעם מוצרים אחרים, הוא לא מחזיק חלקי חילוף והשירות שלו נחות לעומת השירות של היבואן הרשמי המחויב כלפי היצרן. יש גם סכנה בטיחותית מאחר והיבואן המקביל לא טורח להתאים את המוצר לשוק המקומי, למשל תקע לא מתאים, והתמיכה הטכנית של היבואן הרשמי לא טובה כמו השירות של יבואן רשמי המחזיק טכנאים ומוקד תמיכה ללקוחות.

יבוא מקביל בתחומים שונים

הלקוחות בישראל מחפשים את המחיר הזול, לכן אם הם יכולים לחסוך כמה מאות שקלים או יותר הם לרוב יעדיפו לרכוש את המוצר מיבואן מקביל. יש מותגים המספקים אחריות בינלאומית לכן הלקוח הסופי לא חושש מנושא האחריות, אך יש הבדל משמעותי בין רכישת רכב ומוצר חשמל לבין בגדים, צעצועים או מוצרי קוסמטיקה. אגב, רבים עושים יבוא מסין (יבוא אישי) דרך אתרי מכירות שונים, ולמרות שאין זה יבוא מסחרי, עדיין מדובר ביבוא מקביל על כל המשתמע מכך.


 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה