אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

ארכיון מאמרים >

סובלים מגזים? - הנטורופתיה בדרך לעזור!


9/11/07
בעיית גזים יכולה להיות דבר מטריד ביותר, ואף להוות חלק מבעיה גדולה יותר שמומלץ לטפל בה. על הגורמים האפשריים להיווצרות גזים והטיפול הטבעי תוכלו לקרוא במאמר זה 

הקדמה

אנשים רבים אינם מייחסים חשיבות לבעיית גזים מאחר ואלו אינם מפריעים לאורח חייהם. אך ישנם מצבים, בהם גזים בהחלט מהווים מטרד קשה ועשויים להעיד על בעיה שחשוב לטפל בה. יש מי שסובל מהנפיחות בבטן, מאי הנוחות במערכת העיכול, לעיתים גם מגרפסים לא נעימים המלווים בריח חריף, כאבי הבטן ואי נעימויות מטעמי קולות וריחות למיניהם.

גזים - איך הם נוצרים?

במערכת העיכול מצויים חיידקים אשר גורמים לתסיסה של פחמימות וחומרים נוספים, תוצרי הלוואי של תסיסה זו הם גזים כגון חנקן, מתאן ומימן.
גזים לא חייבים להיווצר הם יכולים פשוט להכנס למערכת העיכול על ידי בליעת אוויר. חלק מהאוויר שנבלע יוצא כגרפסים וחלק נשאר במערכת העיכול ויורד למעי. פירוט בהמשך.
בנוסף, ישנן מחלות ואף מצבים נפשיים המשבשים את תהליך העיכול וגורמות להיווצרות גזים.

סימפטומים, ומתי זה הופך לבעיה?

אין אדם שלא מייצר בגופו ופולט גזים - זו תופעה טבעית לחלוטין. מצב זה הופך לבעיה כאשר כמות הגזים מאוד גדולה, כאשר הם גורמים לכאב, או כאשר קיימת בעיה בריאותית הגורמת להיווצרותם.
אנשים בדרך כלל פונים אליי עם בעיית גזים כאשר קיימת בעיה בריאותית ברקע או כאשר זה הופך למצב של אי נעימות פיזית או חברתית כשפליטת הגזים הופכת להיות חסרת שליטה ובלתי רצונית – בייחוד בחברת אנשים או בעבודה או כאשר התאפקות גורמת לכאבי בטן חזקים כמו סכינים.
קיים הבדל בין גזים המשתחררים בקלות, לבין גזים כלואים הנשארים זמן ממושך במערכת העיכול ויכולים לגרום לכאבים מאוד חזקים ואף ללחץ על הסרעפת וקושי לנשום.

רפואה נטורופתית

הדבר הכי חשוב שצריך לזכור הוא, שבניגוד לרפואה הקונבנציונלית המטפלת במחלות ובעיות, הנטורופתיה מטפלת בבני אדם, ולכן אין באמת טיפול בגזים, אבל יש בהחלט טיפול באנשים הסובלים מגזים. מה שעושה את כל ההבדל.
דבר זה חשוב וקריטי להבנה, מאחר ויכולים להגיע מספר אנשים הסובלים מגזים, וכל אחד יקבל טיפול שונה לחלוטין – טיפול שמותאם באופן אישי. אין אדם הדומה למשנהו במאת האחוזים, אנחנו שונים וכך יהיה גם הטיפול. זאת הייחודיות של ההסתכלות ההוליסטית.
הנטורופתיה לא אוהבת "לכבות שרפות" ולהשתיק או לדכא בעיות, אלא כאמור, לגעת בשורש הבעיה ואביא כאן כמה דוגמאות:

מצב נפשי – לחץ, כעס, שמירת רגשות "בבטן" יכולים בהחלט לגרום לגזים. צריך לזכור שמערכת העיכול כולה מעוצבבת בהרבה מאוד עצבים, ובמצבי סטרס היא מאוד מושפעת. מצב דחק בקלות יכול לגרום לעיכול מהיר מידי, או לשיבוש בהרמוניית העיכול. במצב כזה הגוף לא מספיק לעכל או מעכל באופן לא שלם את המזון, ויכולים להיווצר גזים. כשכועסים או שומרים רגשות בפנים, עשויה להתפתח עצירות שיכולה אף היא לגרום לגזים – אם זה המצב, נטפל בגזים על ידי טיפול בגורם הנפשי.

אכילת סוכרים – סוכר עשוי לתסוס במערכת העיכול ולגרום לגזים. – במקרה כזה, נרצה לטפל במקור על ידי הוצאת או הפחתת המתוקים מהתפריט, שינוי בהרגלי האכילה, למשל: לא לאכול אבטיח מיד אחרי ארוחה כבדה.

אכילת יתר - כמעט כולם מכירים איך ארוחה גדולה – למשל בליל הסדר, או אחרי צום של כיפור – יכולה לגרום לגזים. הגוף לא מורגל לעכל כל כל הרבה בבת אחת, והעומס על מערכת העיכול מוביל להיווצרות גזים. המטרה כמובן היא מניעת מצבים כגון אלו, אך אם היה וכבר קרו, הטיפול נעשה על ידי שימוש בצמחי מרפא שעוזרים ומקלים על העיכול ומסייעים להפחתת הגזים.

רגישות, אלרגיה או אי סבילות למזונות – באי סבילות למזון, קיים פירוק לא שלם או לא טוב של המזון, למשל עקב חוסר אינזימתי במערכת העיכול. במצב אלרגיה למזון, מדובר בתגובה חיסונית של הגוף כאשר הוא בא במגע עם סוג מזון מסויים. זה מאוד משתנה מאדם לאדם. אלרגיה היא יחסית נדירה, אי סבילות קיימת הרבה מאוד והיא די נפוצה.
אצל כל אדם זה משתנה, אך ידועים מספר מזונות בעלי פוטנציאל גדול יותר לגרום לגזים, כגון: קטניות: שעועית, גרגירי חומוס, עדשים, סויה, אפונה.

פירות יבשים: צימוקים, תמרים, משמשים.

ירקות ממשפחת המצליבים: כרוב, ברוקולי, כרובית וכדומה.

וגם: בצל, שום, תירס, תפוחי אדמה, שומשום, ממתיקים מלאכותיים, מוצרי חלב, מזון מטוגן, גלידות ועוד...
אם הבעיה מאוד מפריעה, הטיפול יתמקד בגילוי המזונות ה"בעייתיים" והסרתם לתקופה מסויימת
מהתפריט. לאחר תקופה המוגדרת מראש, מחזירים את אותם מזונות ובודקים את התגובה של הגוף אליהם.

דוגמאות:

· אי סבילות ללקטוז – אדם שגופו חסר את האנזים לקטאז שמעכל לקטוז - שהוא סוכר החלב, יכול לסבול, בין היתר, גם מגזים. הטיפול יתמקד בהסרת מוצרי החלב מהתזונה. בדרך כלל זה פותר את הבעיה לחלוטין.

· צליאק גזים יכולים להיות סימפטום של חולי צליאק הרגישים לגלוטן (חלבון החיטה) ולכן הטיפול כאן יהיה הרחקת גלוטן מהתפריט.

שעות אכילה – אכילה מאוחרת בלילה או בשעות בהן מערכת העיכול אינה בפעילות מלאה, יכולה לגרום לגזים. הטיפול יהיה הכוונה והסברה לאכילה בשעות נוחות יותר למערכת העיכול (מצאתי שנתון זה משתנה בין אנשים שונים).

מחלות מערכת עיכול – גזים יכולים ללוות מחלות כגון 'תסמונת המעי הרגיז', מחלות מעי דלקתיות כגון קרוהן וקוליטיס, בעיות בכיס מרה, היפוכלורידריה (תת חומציות), עצירות וכיוצא בזה.
כאן ההתייחסות שונה והטיפול הנטורופתי הרבה יותר מורכב. מחלות כגון קרוהן , קוליטיס ומעי רגיז מערבות במקרים רבים את המערך הנפשי ויש לתת עליו את הדעת בטיפול ולשלב טיפולים בתחום הגוף-נפש כגון דמיון מודרך ו- EFT.

שימוש בתרופות – שימוש בתרופות יכול להחמיר מצב גזים אצל אנשים מסויימים. גם נטילת אנטיביוטיקה, הפוגעת בפלורת החיידקים הטובים במעי, עשויה לגרום להופעת גזים.

אכילה לא נכונה – אכילה מהירה ואי לעיסה מספקת, מגדילים את בליעת האוויר שאכן גורם לתופעת גזים או מחמיר אותה. כאן הטיפול הנטורופתי יתמקד בשינוי הרגלים אלו והכוונה נכונה.

לעיסת מסטיקים - הכנסת ובליעת אוויר למערכת העיכול.

משקאות מוגזים – אם אדם מרבה לשתות מוגז, הדבר הראשון שהייתי עושה הוא לנסות להפחית את הכמויות או לעבור למים בלבד. כמו לעיסת מסטיק, שתיית מוגז מכניסה אף היא אוויר למערכת העיכול.

עישון – ישנה סברה שאנשים מעשנים סובלים יותר מגזים. איני יכולה לומר בוודאות עד כמה זה נכון, ואיני יכולה להחליט עבור אדם להפסיק לעשן, אך כן הייתי ממליצה על עריכת ניסיון המנעות מעישון לתקופה מסויימת, ולו רק בכדי לבדוק את ההשפעה של פעולה זו על מערכת העיכול. אם יש שינוי במצב הגזים, סביר שהגורם הוא העישון וההחלטה מה לעשות תישאר בידיו של המעשן.

זיהומים פטרייתיים או טפילים במעי - מצב כגון קנדידה מפושטת, תולעי מעיים וטפילים, יכול להתבטא, בין היתר, בגזים.

קיימים גורמים נוספים שעשויים לגרום לגזים, זכרו: אם גזים מפריעים לכם ולאורח חייכם, הטיפול האמתי יהיה טיפול בגורם להם.

צמחי מרפא

פורמולת צמחים ייחודית נרקחת לכל אדם באופן אישי לפי מצבו ולפי גורם הגזים. פורמולה כזו יכולה לכלול, בין היתר, את הצמחים:
Foeniculum vulgare
Taraxacum radix
Matricaria recutita
Zingiber

פעילות הצמחים היא קרמינטיבית (סופחת גזים ומרפה), תומכת בכבד ומסייעת להפרשה טובה יותר של מלחי מרה לצורך עיכול תקין. במקרים בהם הגורם לגזים הוא מחלת מעי דלקתית כגון קרוהן או קוליטיס או מעי רגיז, יתווספו צמחי מרפא לאיזון תנועתיות המעי, הרגעה של מערכת העיכול ובעלי פעילות אנטי דלקתית במערכת העיכול.

טיפים חשובים

אחת העצות שאני אוהבת לתת היא עיסוי בטן בכיוון השעון, או בצורת סימן שאלה מאזור הקיבה כלפי מטה. ניתן להשתמש בשמנים ארומטיים תוך כדי העיסוי להרגעת כאב בטן או גזים כלואים כדי לסייע להם להשתחרר.
טיפ נוסף, שכיבה על הבטן כאשר מתחת לבטן מונחת כרית. באופן הזה, מופעל לחץ על הבטן ומסייע לשחרור גזים.
תרופת סבתא ידועה היא מריחת ערק על הבטן ושתיית תה שומר.
ישנם חומרים בטבע בעלי תכונה קרמינטיבית (סופחת גזים), הקימל הוא אחד מהם. מאחר והטעם והריח שלו מאוד דומיננטי, רבים מעדיפים לקחת אותו בצורה מרוכזת לחוד כדי לא לפגוע בטעמו של האוכל.
תרופות טבעיות לבעיות גזים, המצויות לרוב בבתי טבע ובתי מרקחת, יכולות להקל באופן משמעותי, אך לפני שאתם מנסים לטפל בגזים, שאלו את עצמכם מהו מקורם.
 
אודות הכותבת: איה הוד נטורופתית מוסמכת Rcp ,R.na, בעלת האתר "נטורופתיה ורפואה משלימה" http://www.ayahod.com מו"ל מגזין "נטורוטבע"- ירחון לנטורופתיה ורפואה טבעית.
ליצירת קשר עם איה: 09-7677621, office@ayahod.com

 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה