אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

(אנציקלופדיה) פה ולסת >

איך מבצעים טיפול כירורגי בפה בימי קורונה לגברת בת (כמעט) מאה?...


20.5.20
מסננת מתקדמת

ד"ר מיכאל אבא, מומחה בכירורגיית פה, פנים ולסת, מצא דרך לעזור למטופלים גם בימי הסגר, באמצעות אבחון ראשוני בווידאו ובמקרים רבים, מתן טיפול ללא צורך להגיע למרפאה. השימוש בטכנולוגיה מתקדמת הביא אותו ליוזמה מקורית נוספת הדפסת תלת ממד של מסיכות מגן לצוותים הרפואיים בבתי החולים

ימי הקורונה גרמו לרבים מאתנו לחשוב כיצד הם יכולים לעזור לאנשים אחרים, לתרום מזמנם, כישרונם ומקצועיותם על מנת להקל על מצוקתם ולסייע ככל הניתן. אחד מהם הוא ד"ר מיכאל אבא, מומחה פה ולסת, שברגע אחד פנוי, העלה פוסט לרשת החברתית בעקבות ההנחיות החדשות של משרד הבריאות, לפיהן ניתן לקבוע ביקור במרפאה רק כאשר חוסר טיפול גורם להחמרה של המצב.

על מנת לאבחן האם אכן זהו המקרה, וגם לתת מענה לחששם הכבד של מרבית המטופלים להגיע למרפאה, או חוסר אפשרות להגיע בעקבות ההגבלות, הציע ד"ר אבא, ללא תשלום, סינון של הטיפול באמצעים טכנולוגיים.

בסרטון קצר, הציג ד"ר מיכאל אבא את התהליך שהוא מציע: אבחון ראשוני באמצעות טלמדיסין, במיוחד לימי הקורונה, הכולל מילוי שאלון ובדיקה דרך וידאו, ורק לאחר סינון זה, החלטה על טיפול ללא צורך להגיע למרפאה על ידי טיפול תרופתי ומתן מרשם, או לחלופין, מתן הפניה דיגיטלית לצילומים נוספים. רק כאשר אין שום אופציה אחרת – מוזמן המטופל למרפאה, כאשר ההגעה מתבצעת באופן מבודד. הנוהל בימי הקורונה במרפאתו הפרטית של ד"ר אבא בראשון לציון, שכפי הנראה יישאר כך לאורך זמן, הוא, שכאשר מטופל מגיע למרפאה, הוא מתקשר ומקבל אישור להיכנס רק לאחר שהמטופל הקודם עזב את המקום והסתיים תהליך חיטוי מלא של המרפאה - החל מידיות דלתות הכניסה, כולל כל המשטחים ועד התאמה של טורבינה מיוחדת ללא רסס ופיזור סביבתי במשטח הטיפול עצמו.

להפתעתו של ד"ר אבא, הפוסט שלו תפס תאוצה ומספר רב של אנשים החלו לפנות אליו, כשהוא מצליח לבצע אבחון משמעותיים דרך המסך באמצעות וידאו ולטפל בהם. מתברר שבכמחצית מהמקרים, לא היה צורך שהמטופלים יגיעו למרפאה ובכך נחסכה יציאה מיותרת מהבית, דבר משמעותי בעיקר כשמדובר באנשים מבוגרים.

ד"ר מיכאל מספר על מקרה מיוחד של מטופלת בת 96 (!!!) צלולה לחלוטין, המתגוררת בדיור מוגן, שחששה מאד, ובצדק, להגיע לבית חולים. שיחת הייעוץ הראשונית בזום נעשתה עם בנה, שסיפר כי לאימו יש גוש בפה המונע ממנה לשים את התותבות. באמצעות אבחון ראשוני דרך וידאו ובדיקה של חלל הפה, ניתן היה להתרשם שלא מדובר במקרה שניתן לדחות. ד"ר אבא: "הבנתי שמדובר בבעיה משמעותית. בשל זיהום, באזור השתלים הכול היה מודלק. הרקמה טיפסה על השתל וגרמה לזיהום, למוגלה, והיה צריך לטפל בבעיה בצורה יחסית דחופה". הגברת הקשישה הגיעה עם המטפלת שלה למרפאתו של ד"ר אבא והייתה מאושרת שהצליח לעזור לה. הוא מצדו, חש סיפוק אדיר, על שבזכות האבחון מרחוק, הטיפול היה מהיר ומוצלח.

מתוך השימוש בטכנולוגיה מתקדמת ומתוחכמת של הדפסת תלת ממד של לסתות, אמצעי בו הוא נעזר גם בשגרה במרפאתו, הגה ד"ר אבא רעיון נוסף לטובת הכלל. ד"ר אבא: "לצורך מתן אבחנה נכונה לפני קביעת תכנית הטיפול, אני משתמש בהדמיות תלת ממדיות באיכות גבוהה כדי להדגים את האזור האנטומי ברזולוציה הטובה ביותר. במקרים מיוחדים ניתן להדפיס את מבנה הלסת במדפסת תלת ממד ולתכנן את הניתוח 'על יבש' לפני ביצוע הניתוח עצמו, ממש כמו בסרטים... בשל המחסור במסכות מגן לרופאים, פניתי לחברת הדפסות תלת ממד MESSIVIT 3D, והם נענו בשמחה ובהתנדבות מלאה, ולמרות העלות הגבוהה של ההדפסה - החלו לייצר עשרות מסיכות מגן אותם חילקנו לצוותים הרפואיים בבתי החולים. אני שמח שמצאנו קשר בין הטכנולוגיות המדהימות של תכנון פיתוחים ומודלים בתחום כירורגיית פה, פנים ולסת לאפשרות לייצר מסיכות הגנה חיוניות לרופאים".

ד"ר מיכאל אבא הוא מרואיין ורבלי, כריזמטי ועובר מסך מצוין.

אנו מציעים את סיפורו, מומחה כירורגיית פה ולסת אשר ביוזמתו הציע לאבחן מטופלים מרחוק, כך שלא יצטרכו להגיע למרפאה ולהיחשף לסכנת הדבקה, בעיקר כשמדובר באנשים מבוגרים. היוזמה הזו זכתה לתגובות נלהבות, וכל זאת עשה בהתנדבות מלאה.


 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה