אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

(אנציקלופדיה) פה ולסת >

יישור שיניים – מתי אפשר להתחיל ומה חשוב לדעת?


19.5.20
יישור שיניים

אין ספק שהחיוך הוא כרטיס הביקור הראשוני של כולנו. מה שכן, אם אנחנו סובלים ממצבים של שיניים עקומות או אי סדירות של הלסתות והשיניים בלסת עצמה, אנחנו נמנעים מלחייך בצורה טבעית ומשוחררת. את המצבים שהוזכרו לעיל, ניתן לפתור על ידי טיפול של יישור שיניים, שהפך פופולארי מאוד בשנים האחרונות. הטיפול מתאים לילדים ומבוגרים וחל בו שינוי טכנולוגי גדול, כך שהוא הפך לפחות בולט לעין.

כיצד מבוצע טיפול יישור שיניים?

טיפול מסוג יישור שיניים, יש לבצע אצל רופא שיניים שהוא גם אורתודנט. במסגרת הטיפול, מופעל לחץ על השיניים והלסתות. אותו לחץ, גורם לתזוזה של השיניים, עד שהן נמצאות במקום הנכון. הפעולה נעשית באמצעות "גשר בשיניים". הדבר גורם לשיניים העקומות לזוז למקומן הנכון.

תהליך של יישור שיניים מבחינת זמן, עשוי להימשך מספר חודשים ועד כשנתיים. הטיפול מבוצע בצורה מדויקת ועל פי בדיקות ותצלומים של השיניים. מעבר לכך, מבוצע גם מעקב לגבי שינויים צפויים במבנה השיניים. בהתאם לכך, נקבעת תכנית הטיפול העתידית.

באיזה גיל מומלץ להתחיל את הטיפול?

לאחר שכל השיניים הקבועות בוקעות וכאשר ניתן לסמוך על המטופל שהוא אחראי ודואג לניקוי יסודי של השיניים. חשוב לזכור שתוצאות הטיפול עשויות להיות מושפעות ממספר גורמים עיקריים בהם: שיתוף פעולה של המטופל שעובר את הטיפול, התגובה הביולוגית של גוף המטופל וקצב וכיווני גידול של הלסתות והפנים. טיפול של יישור שיניים מתאים לכל אחד - מילדים ועד מבוגרים.

אפשרויות טיפול ביישור שיניים

הטיפול המקובל הוא באמצעות שימוש בסמכים ממתכת. מדובר על מעין קוביות שמודבקות לשן. ישנו חוט מתכת שעובר בין אותן הקוביות. אותו חוט גורם לתזוזה של השן. אם רוצים שהקוביות או הסמכים לא יבלטו, ניתן לבקש להחליף אותם בסמכים מפלסטיק שקוף (גשר שקוף) או סמכים מחרסינה (יהיו בצבע השן).

אפשרות נוספת היא טיפול באמצעות קשתיות שקופות. הן מורכבות על השיניים ברוב שעות היום. הקשתיות פועלות באופן בו כל קשתית מתחילה את הלחץ מהנקודה שהקשתית האחרונה כבר לא הפעילה לחץ על השן או השיניים. אותו לחץ גורם לשיניים לזוז למקום הרצוי.

האפשרות האחרונה היא טיפול הכולל הדבקה של סמכים מהצד הפנימי של השיניים. היתרון הוא שהסמכים לא נראים בכלל מקדימה. מה שכן, יש חסרון לטיפול זה, שכן נפגעת הנוחות של המטופל במידה ונלכד מזון בין השיניים. כך קשה יותר לסלק את המזון ולשמור על היגיינת הפה.

לפני שמתחילים את הטיפול

קחו בחשבון שמדובר על טיפול ממושך. בגלל הסמכים שמשתמשים בהם ליישור השיניים, קשה לנקות את השיניים בצורה יסודית. הדבר עשוי להעלות משמעותית את הסיכון למחלת עששת ובכלל לדלקות חניכיים. לפני שמתחילים את הטיפול, רצוי מאוד לקבוע תור לשיננית ולהסיר אבנית ומשקעים. ההמלצה היא לשלב את טיפול יישור השיניים עם ביקורים אצל שיננית לפחות שלוש פעמים בשנה. כמובן יש להתייעץ על כך עם רופא השיניים שמטפל בכם ומבצע את הטיפול.


 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה