אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

(אנציקלופדיה) חדשות בריאות >

מדי שנה עולה מספר הפונים לחדרי המיון עקב נקיונות הפסח


8.4.19
המחלקה לרפואה דחופה במרכז הרפואי זיו בצפת: מדי שנה עולה מספר הפונים לחדרי המיון עקב נקיונות הפסח

בכל שנה לקראת הפסח, עולה מספר הפניות לחדרי המיון בבתי החולים בארץ, בעת ההכנות והניקיונות לחג הפסח. במרכז הרפואי זיו קוראים להישמר ולשמור על בריאות הילדים והבוגרים בעת ההכנות לחג. על פי נתוני המרכז הארצי למידע בהרעלות ברמב"ם: כ- 46% מהחשיפות לרעלים מתרחשות מידי שנה בילדים עד גיל 6. בשנה שעברה (2018), בשבוע שלפני חג הפסח, נרשמה עלייה של כ- 28% בחשיפות לרעלים בקרב כלל האוכלוסייה ובילדים קטנים נרשמה עלייה של 29%. עוד עולה מהנתונים, כי 51% מהנפגעים, נחשפו לרעלים וכימיקלים, בשבוע שלפני חג הפסח ו- 42% נפגעו משימוש מזיק בתרופות. החשיפה לכימיקלים בשבוע שלפני חג הפסח נגרמת לרוב מחומרי ניקוי והדברה ביתיים, אקונומיקה, דטרגנטים, גזים מגרים, בסיסים, מסירי אבנית, קוטלי חרקים, חומצות ותזקיקי נפט. פגיעות רבות נגרמות בעיניים, כתוצאה משימוש בחומרי ניקוי, בעיקר כאשר מוהלים כלור בחומרי ניקוי שונים המייצרים תגובה כימית חזקה ואידוי של חומרים רעילים באוויר. פגיעות, המתבטאות בצריבה בעיניים, צריבת העור וקוצר נשימה כתוצאה משאיפת חומרים רעילים, מטופלות באמצעות אינהלציות וסטרואידים במהלך האשפוז.

בכדי להימנע מפגיעת ילדים בעת הניקיונות, ממליצים במרכז הרפואי זיו לתכנן את ניקיון הבית בקפידה ולהיערך מראש, מבחינת הזמן ותשומת הלב, העסקת הילדים ואחסון בטוח של חומרי הניקוי. פגיעות רבות מתרחשות במהלך ניקיונות הפסח עקב חומרי ניקוי שנותרו נגישים לילדים וללא השגחה. כחלק מההיערכות לניקיונות, מומלץ לארגן פעילויות שונות לילדים או להוציאם לפעילות מחוץ לבית, עם אחד מבני הבית הבוגרים. בנוסף, ממליצים במרכז הרפואי זיו לאוורר את החדרים בזמן הניקיונות ולאחריהם על מנת למנוע שאיפת רעלים מחומרי הניקוי, להשתמש בכל חומר ניקוי בנפרד ולהקפיד בשימוש על פי הוראות היצרן. עוד מדגישים, כי אין לאחסן חומרי ניקוי בתוך בקבוקי שתייה ולהקפיד לאחסנם באריזה המקורית במקום גבוה ונעול, הרחק מהישג ידם של הילדים.

במקרה של שתיית חומר רעיל, יש לפנות את הנפגע מיידית לחדר מיון ולהביא את החומר ממנו הורעל, כך שהצוות הרפואי יוכל לאבחן ביתר קלות את הפגיעה ולהתאים את אופן הטיפול. אין לתת בבית תרופות כלשהן או חומר "נוגד", לא להשקות בחלב או במיץ לימון ולא לגרום לאדם או לילד להקאה. בכל חשיפה או חשד לחשיפה לחומר רעיל פנו מיידית לסיוע רפואי! בכל פגיעה כזו יש גם לשים לב לדרכי האוויר ולקצב הנשימה. אם החומר פוגע ישירות בגרון, תתפתח במהרה תגובה דלקתית והגרון יתנפח מאוד ועלול להיחסם כליל. במקרה של פגיעה בעיניים מחומרי ניקוי, יופיע כאב עז וצורב עם קושי לפקוח את העפעפיים. במקרה זה, יש לשטוף את העיניים בכמות רבה מאוד של מים, כאשר במהלך השטיפה על הנפגע להפנות את עיניו לארבעת כיווני המבט ובכל מקרה, חובה להגיע בדחיפות ובמהירות האפשרית לחדר המיון!

המרכז הרפואי זיו מאחל לכל בית ישראל פסח שמח, בטוח ובריא!
 

צילום - המרכז הרפואי זיו

הכניסה לחדר המיון במרכז הרפואי זיו בצפת


 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה