אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

 נבחרי MedPortal
חיים גרייבר
רפואת ילדים.

רוצה להופיע כאן?
(אנציקלופדיה) בריאות התינוק והילד >

בחירת מכון אבחון וביצוע האבחון המתאים לכם


25.02.19
איזה סוגי אבחון יש?

כאשר יש חשש ללקות למידה הדבר החשוב ביותר שצריך לעשות זה למצוא מכון אבחון כדי לעבור אבחון מקצועי ולקבל תשובות ודאיות יותר. בתחום זה, לא כדאי לתת לניחושים לשחק תפקיד. לקויות למידה יכולות להשפיע על ילדים ומבוגרים ובדרך כלל הן מתגלות בגילאי הגן ובית הספר היסודי, אך לא רק. לקויות למידה יכולות לגרום לדימוי עצמי נמוך אם הן לא מאובחנות בזמן ולכן הפניה לאבחון היא הכרחית.

מכון אבחון לילדים או למבוגרים

בתקופת הגן והיסודי, הגגנת, המורים או ההורים יכולים להבחין בדברים יוצאי דופן בהתנהגות הילדים. יכול להיות שהם לא משתפים פעולה היטב עם החברים או מתקשרים בהיבטים מסוימים בלימודים. כשהילד מתחיל לקרוא או לכתוב הדברים האלו הופכים לבולטים יותר מכיוון שהוא יכול לעשות זאת לאט או עם טעויות רבות יותר ביחס לחבריו לכיתה. במקרים כאלו יש לפנות לאבחון דידקטי או אבחון פסיכודידקטי. סביר להניח שהצוות החינוכי שיבחין בדבר ימליץ לכם זאת לפני שאתם – ההורים – תשימו לב לכך. במקרים כאלו יש לפנות למכון אבחון המספק אבחון דידקטי לילדים. יש לקחת בחשבון שאפשר לקבל הנחות בעניין אם פונים בקבוצות, אז בדקו עם הורים נוספים ועם הצוות החינוכי בבית הספר.

בתקופת התיכון, לקראת הבגרויות, אותם ילדים שאובחנו בעבר כלוקים בלקויות למידה יידרשו לעבור את האבחון היטב מכיוון שהתוקף שלו הוא ל-5 שנים בלבד. במקרים כאלו יש צורך לבצע אבחון פעם נוספת, גם אם אובחנתם בעבר – וזאת על מנת לקבל את ההקלות וההתאמות למבחנים הנוספים. ההתאמות יכולות להיות שונות בהתאם לצורך – הארכת זמן, הקראת שאלות ועוד הקלות נוספות. בדרך כלל כל מכון אבחון המספק אבחון לילדים מספק גם אבחון לבני נוער.

עם זאת, אבחון נוסף שלא בהכרח כל מכון אבחון מספק הוא אבחון למבוגרים. אנשים בגילאי צבא או לאחר מכן בתקופת הלימודים האקדמאיים או אנשים שרוצים להצליח יותר בחיים ובשוק העבודה ולדעת איך להתמודד טוב יותר עם לקויות הלמידה בעבודה, במשפחה ובחיים בכלל, ירצו לגשת לאבחון. יש לחפש מכון אבחון אשר מספק אבחונים למבוגרים. ניתן לחפש מכון אבחון באינדקס מכוני אבחון.

איזה סוגי אבחון נוספים יש?

האבחונים הבולטים בתחום הם אבחון דידקטי – אשר אבחון שבודק את היכולות המוטוריות והלימודיות של הנבדק, והאבחון הפסיכודידקטי אשר בוחן את אותם דברים אך בנוסף לכך בודק את ההיבט הנפשי של הנבדק. האבחון הפסיכודידקטי הוא אבחון מקיף יותר אשר גם עולה יותר והוא דורש השתתפות של פסיכולוג שהתמחה בתחום האבחונים או מאבחן מוסמך ופסיכולוג שישתפו פעולה.

מעבר לכך, ישנם אבחונים נוספים וממוקדים יותר בהתאם לצורך. ביניהם

· אבחון באנגלית

· אבחון במתמטיקה

· אבחון הפרעת קשב וריכוז

· אבחון דיסלקציה

· אבחון דיסגרפיה

· ועוד...

כל האבחונים הללו כוללים את אבחון הבסיסי עם 'תוספת' בהתאם לצורך של הנבדק.


 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה