אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

 נבחרי MedPortal
רפאל רוזנסקי
רפואה סינית .

רוצה להופיע כאן?
(אנציקלופדיה) הפרעות הורמונליות >

הדברים שלא ידעתם על טרום סוכרת


14.11.18
טרום סוכרת

טרום סוכרת הוא מצב שבו הגוף מאותת בצורה כמעט בלתי מורגשת כי הוא זקוק לאיזון, וכאשר אינו מטופל, עלול להתדרדר עד מחלת סוכרת. מכיוון שסוכרת מהווה מגפת המאה 21 וסובלים ממנה יותר מחצי מיליון אנשים בישראל, יש להיות עם היד על הדופק היות שניתן לטפל במצב טרום סוכרת כבר בהתחלה. טרום סוכרת מתייחס בדרך כלל לשלב שלפני סוכרת מסוג 2 שהיא הסוג הנפוץ ביותר.

1. ההערכה היא שכיום חיים בישראל כחצי מיליון אנשים טרום סוכרתיים, כאשר 80 אחוז מהם כל אינם מודעים למצבם!

2. מצב טרום סוכרת הוא מצב ביניים שיכול להתפתח לשלושה כיוונים בעתיד:

א. להפוך לסוכרת הדורשת טיפול מתמיד

ב. להישאר במצב הנוכחי

ג. לחזור למצב התקין- חשוב לעורר את המודעות לטרם סוכרת, כיוון שזהו מצב הפיך, בו ניתן לשנות את אורח החיים, ולמנוע את המשך התקדמות המצב לסוכרת.

3. גורמי הסיכון לטרום סוכרת הם רבים למשל, כולסטרול גבוה, לחץ דם גבוה ושומנים בדם. בנוסף, עודף משקל מעלה את רמות הסוכר בדם, כך שככל שהמשקל עולה כך גם רמת הסוכר עולה והסיכון ללקות בסוכרת. בנוסף, גם נטייה משפחתית –במידה ואחד מבני המשפחה- הורים, סבים וסבתות, אחים או דודים סובלים מסוכרת, זהו דבר המעלה את הסיכון לחלות בסוכרת. זאת ועוד, שינה לא רצופה או עבודה במשמרות לילה יכולה להגדיל את הסיכויים לחלות בסוכרת. גם אצל נשים הסיכון לחלות בסוכרת גבוה עוד יותר- אישה שהייתה בהיריון וסבלה מסוכרת היריון עלולה לחלות בסוכרת לאחר הלידה, או אישה שילדה ילד במשקל של 4 ק"ג או יותר. לכן, כל מי שעונה על אחד או יותר מהגורמים- מומלץ שיהיה עירני וייגש להיבדק.

4. סוכרת עלולה לגרום לסיבוכים בעתיד, למשל, בעיות בעיניים, מחלות לב, בכליות, בגפיים, בעיות במערכת העצבים ובמוח. יחד עם זאת, נגילוי מוקדם וטיפול הולם מהווים יתרון בריאותי משמעותי העשוי להתבטא במניעת סיבוכים עתידיים ואפילו בהארכת תוחלת החיים.

5. ניתן לאבחן סוכרת וטרום סוכרת באמצעות בדיקת סוכר בדם. אם בבדיקה מתקבל מדד לאחר צום של שמונה שעות מעל 126 מיליגרם לדציליטר, (מ"ג/ד"ל), או מעל 200 מ"ג/ד"ל לאחר האוכל, זה אומר שכבר קיימת סוכרת גלויה הדורשת טיפול בהקדם. אם בבדיקה המדד הינו פחות מ-100 מ"ג/ד"ל לאחר צום של שמונה שעות או לאחר האוכל פחות מ- 140 מ"ג/ד"ל זה שולל סוכרת. יחד עם זאת, אם המדדים מראים בין 100-126 מ"ג/ד"ל לאחר צום של שמונה שעות או בין 140-200 מ"ג/ד"ל לאחר האוכל, מדובר בסוכרת סמויה הדורשת גם כן מעקב וטיפול מידי.

6. ניתן למנוע את המעבר מ"טרום סוכרת" לסוכרת, באמצעות תזונה נכונה ובריאה, הליכה של 150 דקות בשבוע דבר שמחזק את הסיכויים להבריא, ולעיתים אף נעשה שימוש בתרופות, למשל מטפורמין, שמתאימה לסוכרתיים אך משתמשים בה גם במצב של מניעת סוכרת. כמו כן, ניתן להשתמש בהולטר סוכר על מנת לנטר את רמות הסוכר ולהבין את ההשפעות של הדברים השונים על הגוף.

פרופ' חוליו ויינשטיין, מנהל היחידה לטיפול בסוכרת, מרכז רפואי ע"ש א. וולפסון ומומחה ברפואה פנימית וסוכרת מרכז DMC.


 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה