אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

 נבחרי MedPortal
רפאל רוזנסקי
רפואה סינית .

רוצה להופיע כאן?
(אנציקלופדיה) מערכת העיכול >

לא רק עניין של יופי


ד''ר גניה אהרון חננאל 21.6.18
השמנת יתר

אחד מכל ארבעה ישראלים מעל גיל 20 סובלים מהשמנת יתר. במרוצת השנים, אנו מבינים כי השמנה היא מחלה כרונית המובילה לסיבוכים קשים. כיוון שמדובר במחלה ולא רק ב"בעיה אסתטית" הטיפול בה חייב להיות בפיקוח רפואי בדיוק כמו כל מחלה כרונית אחרת.

השמנת יתר מוכרת ע"י אירגוני בריאות עולמיים וארגונים מקצועיים רבים נוספים כמחלה כרונית אשר ניהולה דורש ניטור ומעקב ארוך טווח. מדובר בהרבה יותר מאשר בעיית אורח חיים, זו מחלה המורכבת מהרבה גורמים ומושפעת מגנטיקה, פיזיולוגיה, סביבה ואף גורמים פסיכולוגים רבים. בהתבסס על הסיבות הגנטיות להשמנה אנו מחלקים את המחלה הזו ל-3 קטגוריות: 1. השמנה מונוגנית- הנובעת ממוטציה בגן אחד ספציפי נדיר. 2. השמנה סינדרומטית (כחלק מסינדרום עם ביטויים שונים נוספים). 3. ההשמנה השכיחה, כשמה כן היא, הסיבה השכיחה ביותר להשמנה בעולם. הסיבות להשמנה השכיחה כאמור רבות מאוד. בנוסף לסביבה ואורח החיים המערבי ישנה גם השפעה גנטית משמעותית. אנו לומדים זאת, בין השאר, ממחקרי תאומים אשר הראו שההתאמה בעלייה במסת השומן אצל תאומים זהים היא 70%-90% לעומת תאומים לא זהים 35-45% בלבד. מחקרים אחרים הראו שערכי מסת הגוף (BMI) בילדים מאומצים דומה יותר למסת הגוף אצל ההורים הביולוגים ולא ההורים המאמצים מה שמדגיש את הנטייה הגנטית. כמו כן אנחנו רואים נטייה גבוהה יותר להשמנה בקבוצות אתניות מסוימות לעומת קבוצות אחרות.

בשנים האחרונות עקב התקדמות הטכנולוגיה נמצאו גנים רבים הקשורים לנטייה לפתח השמנה. בין השאר גנים אלה קשורים לנטייה לפתח השמנת ייתר, השמנה קיצונית, עלייה במסת השומן ועוד.

מומחים מרחבי העולם טוענים היום שמחלות רבות כגון סוכרת, מחלות לב, כבד שומני, יתר לחץ דם, מחלות אורתופדיות שונות ועוד הן למעשה סיבוך של מחלת ההשמנה.

על מנת לבדוק האם האדם סובל מהשמנת יתר, נהוג להיעזר בנוסחה המבוססת על גובה ומשקל הגוף, לחישוב מדד מסת הגוף- BMI. ערכי BMI בטווח התקין הינם 18.5-24.9. מבוגרים עם מדד מסת גוף בטווח 25.0-29.9 מוגדרים כבעלי עודף-משקל ואלו עם ערכי BMI של 30 ומעלה מוגדרים כסובלים מהשמנת יתר. השמנת-יתר קיצונית, מוגדרת עם ערכי BMI של 40 ומעלה.

מהם הגורמים להשמנת יתר?

· העדר פעילות גופנית – כיום, מרבית המבוגרים מבלים את רוב זמנם בישיבה, בין אם בבית, במשרד או בזמן הפנוי שלהם וכך, ממעטים בפעילות גופנית ועולים במשקל.

· הרגלי תזונה ואכילה לא-בריאים – דיאטה עתירת-קלוריות, מזון-מהיר, אכילה מופרזת בשעות הלילה, משקאות עתירי-קלוריות תורמים כולם לעלייה במשקל.

· העדר שינה – זמן שינה לא מספק או איכות שינה גרועה מלווה בשינויים הורמונאליים המעלים תאבון, מעלים תנגודת לאינסולין ועלולים לגרום לעלייה במשקל.

· תרופות – תרופות מסוימות עשויות להוביל לעליה במשקל, כולל חלק מנוגדי-הדיכאון, נוגדי-פרכוסים, תרופות לטיפול בסוכרת, סטרואידים ועוד.

· בעיות רפואיות –תסמונת שחלות פוליציסטיות, דלקת פרקים ועוד עשויות להגביל את הפעילות הגופנית, עם עליה בסיכון לעודף משקל.

· גורמים גנטיים – גנטיקה עשויה להשפיע על כמות השומן הנאגרת בגוף ואופן פיזור השומן בגוף.

· היסטוריה משפחתית – השמנת-יתר נפוצה במשפחות- חברי משפחה נוטים לאמץ הרגלי אכילה ופעילות דומים.

· גיל – השמנה קיימת בכל הגילאים, גם בילדים צעירים. עם זאת, עם הגיל, שינויים הורמונאליים ואורח חיים פחות פעיל מלווים בסיכון מוגבר להשמנה. בנוסף, כמות השריר בגוף קטנה עם הגיל.

כיוון שמדובר במחלה כרונית מורכבת, הטיפול בה דורש גישה רב תחומית בשביל להגיע להישגים משמעותיים. לפיכך, יש צורך בעבודת צוות המשלבת טיפול רפואי, ייעוץ תזונתי, פסיכולוג או קואצ'ר, מאמן כושר, רפואה משלימה ועוד. הסיבות לצורך בפיקוח רפואי וייעוץ תזונתי ברורות. כיוון שהשמנה היא מחלה כרונית ואנו משתמשים לעיתים בתרופות שונות לצורך הורדה במשקל ומאזנים תרופתית בין השאר גורמי סיכון נוספים כגון שומנים בדם, סוכרת, ייתר לחץ דם ועוד חשיבות השגחה רפואית על התהליך גבוהה. הדיאטנית מלווה את השינויים התזונתיים של המטופל. אולם אין זה מספיק, הסיבה לכך טמונה בצורך בשינוי אמיתי ועמוק באורח החיים וזה הדבר הקשה ביותר להשגה. לכן, העבודה עם הקואצ'ר/ פסיכולוג חשובה כל כך, יש צורך להציב מטרות ברורות, לשנות גישה לחיים ולתפיסת המזון וחשוב לבצע זאת עם מומחה. הרפואה המשלימה, כשמה כן היא, משלימה ואינה מחליפה את הרפואה הקונבנציונאלית אולם ישנם מחקרים המראים שדיקור למשל עוזר לדיכוי תיאבון. כמו כן, חשוב לדעת כי הרבה אנשים יצליחו לרדת במשקל אולם רק כ-20% יצליחו לשמר ירידה זו לאורך זמן. הסיבה לכך היא שהגוף שלנו בנוי כך שמבחינה פיזיולוגית יש שאיפה תמיד "להחזיר את המצב לנקודת ההתחלה". אנשים שיורדים במשקל, רעבים יותר כיוון שיש להם ירידה בהורמוני השובע ועלייה בהורמוני הרעב וכן, ההוצאה האנרגטית היומית שלהם יורדת. חשוב להבין שזו ביולוגיה ולא רק "היעדר כוח רצון של המטופל" או זלזול מצדו. כיוון שכך הדבר, יש צורך במערכת תמיכה מולטי דיסציפלינארית ולרופא תפקיד מרכזי בה. להשמנה ישנם מספר פתרונות, ביניהם, מרפאת השמנה. עד כה, מרפאות לטיפול בהשמנה נמצאות רק במספר בתי חולים ואל רובן מגיעים אנשים לפני ניתוח בריאטרי. ניתוח בריאטרי הוא שלב חשוב ולעיתים מציל חיים ממש. יש לו קריטריונים ברורים- מדד BMI 40 שמוגדר כהשמנה חמורה, או עם BMI של מעל 35 אבל בשילוב עם גורמי סיכון.

ד"ר גניה אהרון חננאל, רופאה מומחית בפנימית וסוכרת במרפאת ההשמנה במרכז DMC לטיפול בסוכרת והשמנה


 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה