אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

ארכיון מאמרים > שיפור הראייה בעיני רפואה סינית

שיפור הראייה בעיני רפואה סינית


20-08-07
הדרך של הסינים היא לטפל בבעיה בעזרת דיקור וצמחי-מרפא ותרגילי ראייה תומכים

          חוש הראייה ברפואה הסינית שייך לאיבר הכבד. מכאן נגזר שבעיות בכבד יכולות לבוא לידי ביטוי בעיניים. מי שהכבד אצלו איננו תקין, לאורך זמן, יכול לאבד מיכולת הראייה שלו לעומת מצבו הקודם. על כן, כאשר אנו מאתרים בעיה בראייה, הצעד הראשון הוא לברר את מצב הכבד. הכבד יכול להיפגע באופן ראשוני ע"י הרעלה של חומרים שונים. רובנו נוטים לבטל את ההשפעה של החומרים הכימיים הרבים החודרים לגופנו כל העת, דרך המזון. אנו אוכלים מזונות מעובדים בהם מוחדרים חומרים כימיים שונים ובדרגות רעילות המותרות על פי החוק. חומרי השימור, צבעי המאכל, הריסוסים וחומרי טעם וריח, כל אלו חייבים להתפנות מן הגוף. מי שאמור להתמודד עם כל החומרים המזיקים הוא בעיקרו הכבד. אנו עצמנו לא מניחים לכבד להתאושש מפעילותו המוגברת ונוטים לאכול ארוחות כבדות בכל שעות היממה. הכבד אמור לנוח בשעות הערב אך אנו יצאנו לבלות, וכחלק מן הבילוי אנו אוכלים ארוחה כבדה. הכבד חייב לעבוד במקום להתאושש ולהכין את עצמו לקראת יום המחרת, על פעילויותיו המרובות. רבים מאתנו נוהגים לעלות על משכבם מאוחר בלילה ולאחר צפייה ממושכת במסך הטלביזיה. כל אלו מתישים את הכבד ומונעים מאיבר חיוני זה לפעול כיאות. פועל יוצא של המצב לאחר שנים של נזקים, או אינטנסיביות רבה בזמן קצר, פוגעים בלוש של הכבד שהיא הראייה. אנו מקבלים כמובן מאליו שאדם בסביבות גיל הארבעים לחיו כבר זקוק לתמיכת משקפי ראייה. המציאות איננה שכזו, בגיל הזה הראייה עדיין אמורה להיות תקינה אך, כמו מצבים רבים אחרים, אנו מקבלים את ההזדקנות המהירה שלנו כדבר מובן מאליו. הירידה בראייה של קצרי הרואי או מרחיקי ראות, במהלך הזמן תוך שינוי מתמיד במספרי המשקפיים גם זה נראה לנו טבעי. המציאות איננה מחויבת להיות שכזו. עצם אודן המיקוד הטבעי גם היא כבר בעייתית לכשלעצמה ולא צריך להרע בהפרעה של הכבד. מה עוד משבש לנו את התפקוד של הכבד? כעס ודיכאון. ביהדות כתוב במפורש שאדם כועס עובד עבודה זרה. וכידוע לכולנו, אנו אסורים בעבודה זרה. אי לזאת, אל לנו לכעוס ולהתרגז על לא כלום וגם אם הסיבה מוצדקת, עלינו לדעת כי זה פוגע בנו ישירות. כך גם דיכאון. נחזור אל המקורות שלנו ונמצא כי כתוב בתפילת העמידה: "אל רופא חולים וחובש לעצבותם". אנו מצווים להיות רק שמחים וללא עצב. הדיכאון כאמור פוגע בתפקוד של הכליות ולאורך זמן, גם איבר החישה של הכליות נפגע שזה העיניים והראייה.

 

          מה אנו יכולים לעשות? מסתבר כי אנו יכולים למנוע את רוב הבעיות או לפחות להפחית מעוצמת הביטוי ועד למינימום. בידינו לאכול מה ומתי. באם נקפיד על האכילה והמאכלים הטובים, לא נפגע כל כך. והיה ונדע כיצד להשתלט על העצבות והכעס שלנו ולא נאפשר להם להיות ריבון עלינו, אזי הכבד לא יפגע. באם נדע ונשכיל להימנע ממזונות מורעלים וגם במידה קלה, אזי הכבד יהיה יותר נקי ואיבר החישה שלו לא יסבול. ובאם בכל זאת הראייה כבר נחלשה מסיבות שונות, הטיפול המומלץ הוא: דיקור סיני וצמחי-מרפא. בטיפולים אנו תומכים בכבד באופן ישיר ובאופן עקיף. פעמים רבות עלינו להגביר את זרימת הדם לכבד או, לשחרר כליאת דם ואנרגיה של הכבד. לפעמים אנו נעזרים בחיזוק איברים השולטים על הכבד ובכך מטפלים במצב. ידוע למשל כי, ישנן שתי נקודות דיקור במסלול המעי-הגס אשר משפרות את הראייה. כמובן שהן פועלות דרך השליטה של המעי-הגס על הכבד. אותו כנ"ל, נבצע גם עם צמחי-מרפא בהם נתמוך באיברים חלשים כמו הכליות, שהן ה"אימא" של הכבד, ובכך נחזק את הכבד. בדרך זו אנו נוהגים לטפל בבעיות הראייה של האנשים ולא משנה מה הגיל. בנוסף לכל אלו, גם פעילות של האיבר עצמו יכולה להגביר את זרימת הדם למקום ולשפר את הראייה. הסינים ידועים בבעיה הגנטית של קוצר-ראייה. הדרך של הסינים היא לטפל בבעיה בעזרת דיקור וצמחי-מרפא ותרגילי ראייה תומכים. ואכן, השיפור הוא מהיר וטוב וקרוב ל-20% משפרים את הראייה ועד למצב תקין לגמרי. יתר המקרים השיפור קיים אך באופן זמני. מעבר לגיל 15 שנים, אין טעם לבצע זאת כי השיפור לא יהיה קבוע. לא תמיד אנו מטפלים כדי לשפר את המצב, לעיתים אנו פשוט פועלים כדי למנוע הידרדרות המצב וזה חשוב ביותר.

 

          מכאן אנו ממליצים, כמו בהרבה מצבים אחרים, אנא דאגו לעצמכם ומנעו מפגעים למיניהם אשר בחלקם ההולך וגדל הם גם בלתי הפיכים. ההצעה היא לחיות כמה שיותר נכון, בדומה לאורח החיים של הסבים והסבתות אשר ידעו באופן טבעי, לחיות יותר עם הטבע ופחות עם הנורמות של הקדמה. לא קשה ואין הדרך הזו משבשת את איכות החיים אך לא בהכרח היא טעימה כמו שאנו חולמים. אני מציע לחלום להיות בריא ולפעול על פי ההמלצות של הסינים הקדמונים.  
 

תגיות: רפואה סינית
 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה