אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

(אנציקלופדיה) חדשות בריאות >

לקראת חגיגות ל'ג בעומר


7.5.17
לקראת חגיגות ל"ג בעומר מזהירים במרכז הרפואי זיו מפני כוויות המהוות את גורם התמותה הרביעי בשכיחותו בקרב ילדים

במרכז הרפואי זיו נערכיםלקראת חגיגות ל"ג בעומר והילולת רבי שמעון בר-יוחאי בהר מירון, שתחל במוצ"ש ואליה צפויים להגיע חצי מיליון איש במהלך ימי החג.

מדי שנה קולט חדר המיון במרכז הרפואי זיו מבוגרים וילדים שנפגעים במהלךההילולה בהר מירוןובמדורות החג. מבין הפגיעות הבלתי מכוונות, כוויות הן הגורם הרביעי בשכיחותו לתמותה בילדיםבגיל 0-14 שנים ולכן אין להשאיר את הילדים בסמוך לאש ללאהשגחה אפילו לרגע.

ד"ר יוסף נביה, מנהל מחלקת המיון במרכז הרפואי זיואומר, כי על ההורים לעבור עם הילדים על הוראות הבטיחות לפני הדלקת המדורה בכדי למנוע אפשרות של פגיעה מכוויות וממליצים להקפיד על מספר כללי זהירות, החל משלב איסוף העצים ועד לכיבוי המדורה:

במהלך החיפוש אחר קרשים, רצוילא להיכנס למקומות בהן הצמחייה עזובה, מחשש להימצאות נחשים ועקרבים. אין להיכנס לאתרי בניה מחשש לנפילות, חבורות וחתכים.בשלב הקמת המדורהמומלץ, כי אדם מבוגר ילווה את התהליךויקפיד עלמיקום המדורה בשטח נקי מקוצים ועשבים,לא מתחת לקווי חשמל וטלפון, או בקרבת עצים, שיחים ומתקני אחסון גז ודלק.בנוסף, יש לתחום את המדורה באבנים, כדי למנוע מילדים להתקרב אל האש יתר על המידהוכן לוודא שהמרחק מהמדורה השכנה גדול דיו.את הקרשים אין להעמיד במבנה גבוה מדי מכיוון שהם עלולים ליפול בעת התלקחותםולגרום לפגיעות ולהתפשטות האש.

מומלץ לנעול נעליים גבוהות וללבוש מכנסיים ארוכים וחולצה מתאימה, להגנה על הגוףמפני גצים וגחליםוכן מעקיצות זוחלים ומעופפים הנמשכים אל חום המדורה.רצוילהצטייד בתיק עזרה ראשונהובפלאפון שממנו אפשר יהיה להתקשרלמכבי האש או לאמבולנסבעת הצורךוכן להחזיק בקרבת המדורה לפחות שני דליי מיםמלאים למקרה של התלקחות שריפה.אין להשאיר אתחומרי ההדלקה בשטח וחובה להרחיקם מהישג ידם של ילדים קטנים,אין לזרוק למדורה בוערת מיכל תרסיס, חזיזים, או קליעי נשקהעלולים להתפוצץולפגוע ביושבים סביב המדורה ואין להתיז דלק או חומר הדלקה נוזלי על האש הבוערת.הוספת עצים וקרשים לליבוי המדורה תיעשה בזהירות מרבית.

עוד מוסיף ד"ר נביה, כילא מומלץ לישון בתוך שקי שינה סגורים סמוך למדורה, מחשש למלכודת אש ורצוי לקיים הפעלות לילדים,לצד המדורהולא מסביבה.בנוסף, לפני הגשת תפוחי האדמה לילדים יש לוודא שהם אינם חמים מדילאכילה,משום שתפוחי-אדמהובצלים חמים אוגרים חום רב ועלולים לגרום לכוויות קשות בפה.

במקרה של כוויה במהלך אירועי ל"ג בעומר, מסביר ד"ר נביה כיצד להעניק לנפגע טיפול ראשוני:

  • במידה והאש אוחזת בבגד ישלהשכב על הקרקע ולהתגלגל מספר פעמים,בשום אופן לא לרוץ!

·ישלהרחיק את הנפגעוהמטפלים בו ממקור האש ולהסיר בעדינות את בגדיו בשטחי הכוויות. במידה והבגד אינו יורד, ניתן להשתמש בעדינות במספריים או להשאירו במקומו. בכל מקרה לא להסיר בכוח!

·רקמות פגועות נוטות להתנפח ולכןיש להסיר מהאזור הפגוע או בסמוך לו כל חפץהעלול להפריע להתנפחות הרקמות הפגועות, כגון: שעון או נעליים ולשבש את זרימת הדם התקינה.

·ישלשטוף את שטח הכווייה במים קרים במשך מספר דקות.

·ישלכסות את אזור הכוויה בתחבושת סטרילית, לא מהודקת מדי, אולעטוף את הנפגע כולו בסדין נקי ויבש.אין למרוח משחה, שמן או כל חומר אחר על העור. אין להשתמש בחומר מחוספס כגון צמר גפן. העור החשוף מייצר שלפוחיות המגנות עליו מפני זיהום ולכן, אין לגעת בשלפוחיות אלו או לפוצץ אותן.

·יש לדאוג לנוחיותו של הנפגע ולתת לו לשתות מיםבלגימות קטנות, זאת כדי למלא את המחסור בנוזלים, עקב הכוויה.

·לאחר הטיפול הראשוני יש להזעיק עזרה רפואית ולהביא את הנפגע לחדר המיון הקרוב בדחיפות!


 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה