אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

 נבחרי MedPortal
רפאל רוזנסקי
רפואה סינית .

רוצה להופיע כאן?
(אנציקלופדיה) מערכת העיכול >

יציאה טובה - צמחי מרפא לטיפול בעצירות


26.4.17
הצמחים המומלצים להתמודדות עם העצירות

שרון קוצר - הרבליסט קליני ומנהל מחקר ופיתוח בחברת 'ברא צמחים'

נראה כי רבים סובלים מבעיות עצירות המובילות לכאבי בטן בעקבות תזונה לא נכונה, הדבר הופך למטרד במהלך היום, תחושת כבדות ואפילו עייפות, בחילה, חוסר תיאבון ועוד. ישנם מקרים בהם העצירות נמשכת לאורך זמן והופכת לחלק משגרת החיים, בעיקר אצל אנשים שבשגרתם אינם הולכים לשירותים באופן קבוע, אלא פעמים ספורות במהלך השבוע ואף פחות מכך, או אצל סובלים ממחלות ובעיות קיבה למיניהן.

ישנן דרכים שונות ורבות להתמודד עם תופעת העצירות, להקל עליה ואף לפתור אותה. אחת הדרכים הטבעיות והבטוחות, היא באמצעות צמחי מרפא ובסיוע תזונה נכונה הכוללת סיבים ושתייה מרובה של מים. רפואת צמחי המרפא מסייעת לא רק בהקלה על סימפטומים, אלא גם בטיפול בשורש הבעיה, דבר שיכול לסייע להפחית את מקרי העצירות הכרונית או לפתור את הבעיה לחלוטין. חשוב לציין, במידה וסובלים מעצירות לאורך זמן ללא הטבה, לצד שתייה מרובה וטיפול רלוונטי, מומלץ להיוועץ עם רופא.

מהי עצירות?

ההגדרה לעצירות היא רחבה וכוללת מספר מועט של יציאות בשבוע (פחות משלוש), קושי וכאבים בזמן היציאות, יציאות שאינן סדירות תוך תחושה של חוסר התרוקנות בסיום התהליך. ישנן סיבות רבות לשינוי המקצב ההרמוני המשותף של מערכת העיכול ובהם; מצבי מתח נפשי, מחסור בפעילות הגופנית, איכות התזונה, גיל ועוד.

בעיית העצירות היא אחת הבעיות הרפואיות הנפוצות ביותר בעולם המערבי ובאם לא תטופל כראוי עשויה להוביל לבעיות רפואיות נוספות ההחמרה יכולה להופיע בצורת דלקות מעיים, כאבים קשים, בעיות ספיגה, חוסרים תזונתיים, אלרגיות, עייפות, תשישות, פגיעה בתהליכים קוגניטיביים ועוד. בנוסף, צואה הנשארת במעי הגס ללא פינוי, מתייבשת עם הזמן, הופכת קשה יותר ומכאן המלכוד לכלל הסימפטומים של העצירות, וביניהם גם טחורים (התנפחות כלי דם מקומיים) או פיסורות (שריטה או פצע) בפי הטבעת כתוצאה מהיציאות הקשות. בנוסף, הוכח על פי מחקרים שיש קשר בין עצירות במשך שנים לבין סרטן המעי הגס.

"ניסיתי כבר הכול ושום דבר לא עוזר לי"

רבים האנשים שחושבים שאין דרך להיחלץ מבעיית העצירות. צמחי מרפא מהווים תוסף טבעי, המסייע לגוף בתהליכים שונים, על ידי "השבת המקצב הנכון" לפעולתו, תוך וויסות ואיזון פעולת המערכות השונות, בדרך לבריאות אופטימאלית. צמחי המרפא עובדים יחד עם המקצב הטבעי של הגוף ואינם מתערבים או מפרים את האיזון הקיים. העיקרון בשימוש בצמחי מרפא אינו רק טיפול נקודתי בעצירות, אלא ניקוי ושיקום הרקמות ביחד עם המקצב התקין בכדי לשפר את תפקוד המעי ומניעת בעיות בעתיד. רצוי לזכור כי חומרים משלשלים ביניהם גם צמחים הידועים כמשלשלים אינם רצויים, זאת מכיוון שאינם מטפלים בגורם לבעיה, ואף עשויים לגרום לתלות המשתמש בהם, תוך שהם פוגעים ברירית מערכת העיכול ובעקבות זאת, עשויים לגרום למחלות בדרכי העיכול ולמעי עצל ועד כדי עצירות כרונית.

הצמחים המומלצים להתמודדות עם העצירות

צמחים מרירים – Bitters- צמחים אלו מסייעים בטיפול בעצירות ע"י עירור מנגנון ההגנה, הגורם לנו לזהות חומר מר כרעל. כלומר, נוצרת תגובת שרשרת שמטרתה לסלק מהגוף את החומר המריר וכך מוגברת הפרשת חומצות הקיבה, מיצי המרה מהכבד ומכיס המרה, ופעולות האנזימטיות בכבד. כל אלו מסייעים בהגברת התנועתיות לאורך כל צינור העיכול ולמתן צואה. למרות טעמם של הצמחים, הם נחשבים בטוחים בשימוש ואינם מכילים חומרים הגורמים לשלשול. דוגמא לכך הם צמח החומעה, המסייע בתיקון המקצב של מערכת העיכול, ומתאים למצבים של עצירות כרונית. שן ארי אף הוא מסייע בהפרשת מיצי מרה ומשפר את תהליכי העיכול והספיגה, עלי הארטישוק על פי מחקרים מגבירים ייצור והפרשה של מלחי מרה, תוך שמסייעים בהורדת רמות גבוהות של כולסטרול.


צמחים המפחיתים גזים –
Carminatives ישנם צמחים שזרעיהם ידועים בשימושיהם כתבלינים, לא רק לשיפור טעם המזון, אלא גם כטיפול בעצירות והפגת גזים במערכת העיכול. לדוגמא, זרעי השומר, מסייעים בהמרצת תהליכי העיכול ומניעת גזים, הם מכילים שמנים אתריים, בעלי תכונות חיטוי והרפיה במערכת העיכול ובכך תורמים לשיפור היציאות. זרעים נוספים הם זרעי הכוסברה, זרעי אניס, זרעי קימל וזרעי שמיר.


פירות המסייעים באיזון מערכת העיכול על פי הרפואה ההודית הפירות מסייעים בהסדרת פעילות המעיים ושילובם יחדיו מוביל לאפקט משולש של איזון מערכת העיכול, ספיגת ויטמינים ומינרלים והפרשת חומרים רעילים מהגוף. הפירות הנם: האמלאקי אשר מכיל חומצות אמינו, קומפלקס ויטמינים ומינרלים וריכוז גבוה ביותר של ויטמין C. האריטקי פרי הידוע לפי הרפואה האירוודית ביכולתו לסייע בסילוק מחלות, בהסדרת תנועתיות המעיים ותהליכי הפינוי והריקון הטבעיים. בנוסף, יכול לסייע לאיזון מצבי לחץ דם גבוה, לסייע לטיפול בעצירות על פי המסורת העתיקה ואף לטיהור הגוף מרעלים. הפרי ביבהיטקי, ידוע בתכנותיו התורמות לחיזוק מערכת העיכול, בריאות הרקמה הרירית לאורך מערכת העיכול ופועל כגורם מאזן במצבים של חולשת מערכת העיכול. הפרי מכיל חומצות שומן לינולאית הקשורות להעלאת רמות הכולסטרול הטוב ולהורדת רמות הכולסטרול הרע. שילוב שלושת הפירות ברפואה ההודית מכונה טריפאלה, פורמולה המשלבת את שלושת הרכיבים לכדי פעולה משולשת בגוף האדם.

צמחים ממריצי ומשפרי זרימת דם למערכת העיכול צמחי מרפא אלה משפרים את זרימת הדם אל מערכת העיכול, מגבירים את חילוף החומרים ובכך תורמים לפינוי של חומרי פסולת המצטברים ברקמות ולהגברת התנועתיות של מערכת העיכול, דבר שגורם לשיפור היציאות.

צמחים עיקריים בקטגוריה זו: זנגביל/ג'ינג'ר, העוזר בהמרצה כללית של תהליכים מטבוליים בגוף, בהם זרימת דם, רוזמרין רפואי הלוגלנגה.


 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה