אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

 נבחרי MedPortal
פרופ' משה שטרנפלד
רפואה סינית מסורתית.

רפאל רוזנסקי
רפואה סינית .

רוצה להופיע כאן?
(אנציקלופדיה) רפואה משלימה > נוירופתיה סוכרתית

לטפל בנוירופתיה סוכרתית באמצעות הרפואה הסינית


נדב סגמן / 8.3.16
אילו צמחי מרפא מסייעים להתמודדות עם נוירופתיה סוכרתית, המתבטאת בתפקוד לקוי של מערכת העצבים ההיקפית?

נדב סגמן -. Dipl C.M, מטפל ברפואה סיניתומתמחה בסוכרת במרכז DMC לטיפול בסוכרת

נוירופתיה נגרמת כתוצאה מסיבות רפואיות שונות ומתבטאת בפגיעה במערכת העצבים ההיקפית.
בקרב אנשים עם סוכרת, נוירופתיה כוללת בתוכה מספר קבוצות של תסמינים ו/או סימנים, אשר הגורם המשותף לכולם הוא הפגיעה במערכת העצבים ההיקפית, ותפקודה הלקוי.

למעשה, נוירופתיה סוכרתית הינה הנוירופתיה השכיחה ביותר בעולם המערבי ומהווה את הסיבוך השכיח ביותר של מחלת הסוכרת. נתונים מצביעים על כך שכ-50% מכלל האנשים עם סוכרת יפתחו נוירופתיה סוכרתית בשלב כלשהו במהלך חייהם עם המחלה.

השתלשלות האירועים הגורמת לנוירופתיה, המפריעה לפעילות התקינה של הגוף במצב זה מערבת מספר גורמים, כאשר המשמעותיים מביניהם הם היפרגליקמיה (עודף סוכר בדם) ומחסור באינסולין. מצבים אלו מובילים להיווצרות סיבוכים וסקולאריים ומטאבוליים, העלולים לגרום לנזקים לסיבי העצב ולתסמינים השונים המאפיינים נוירופתיה סוכרתית.

כיום, ידוע כי היפרליפידמיה (עודף שומנים, כולסטרול וטריגליצרידים בדם), יתר לחץ-דם ומשקל עודף - יכולים גם הם לגרום לתסמיני נוירופתיה סוכרתית.

כלל הגורמים הנ"ל משפיעים זה על זה ומושפעים זה מזה. כך לדוגמא, טיפול בהשמנת יתר יכול להיטיב עם רמות גלוקוז גבוהות בדם, יתר לחץ דם ועל משק השומנים בגוף, ובכך להיטיב עם תסמיני הנוירופתיה.

נוירופתיה ברפואה הסינית

על פי הרפואה הסינית המסורתית, ישנם מספר סינדרומים שיכולים לגרום לתסמיני הנוירופתיה הסוכרתית. בספרות העתיקה של הרפואה הסינית, מצב של נוירופתיה סוכרתית מוגדר כהיעדר זרימה של אנרגיה (צ'י) ודם, וחוסר באנרגיה (צ'י). ייתכן שהיעדר זרימה זה ייגרם בעקבות ליחה או לחות החוסמות את זרימת המרידיאנים (ערוצי האנרגיה בגוף), עודף נוזלי גוף, חוסר באנרגית הצ'י, ה-YANG או ה-YIN וחוסר דם.

כל אלו משפיעים על הזרימה התקינה של האנרגיה והדם בגוף וגורמים לתסמינים של תחושת שריפה בגפיים, קור חמור, כאב, אובדן תחושה או טמפרטורה, תחושת רטיבות, כבדות ותחושה כמו של "גרביים וכפפות" בגפיים.

רפואה סינית ונוירופתיה סוכרתית

הרפואה הסינית נחשבת כיום לרפואה השנייה בגודלה בעולם אחרי הרפואה הקונבנציונלית המערבית, ולה ניסיון קליני של אלפי שנים גם בטיפול בסוכרת. הרפואה הסינית התייחסה לסימפטומים של הסוכרת עוד בספרו של הקיסר הצהוב במאה השלישית לפנה"ס, וקראה לה סינדרום "XIAO KE", כלומר התכלות הגוף, ירידה במשקל, צמא רב (פולידיפסיה) והשתנה מרובה (פוליאוריה).

מבין היתרונות המשמעותיים של הרפואה הסינית היותה רפואה אינדיבידואלית, המתאימה כל טיפול באופן ספציפי למטופל באופן המעלה את האפקטיביות וכן נקודת מבטה הבוחנת את האדם כמכלול, באופן השם דגש על טיפול בשורש הבעיה ולא בסימפטומים בלבד.

שילוב הרפואה הקונבנציונאלית עם הרפואה הסינית הוכיח עצמו לא אחת, בפרט במקרים של נוירופתיה סוכרתית, בהם המטופל נוטל תרופות רגילות במקביל לצמחי מרפא ודיקור סיני. השילוב משפר את תוצאות הטיפול, מפחית תופעות לוואי של התרופות ומשפא מצב פיזי ונפשי של המטופלים.

איך הרפואה הסינית מטפלת בנוירופתיה הסוכרתית?

האבחנה של הרפואה הסינית תשים דגש על גורם המחלה. כך לדוגמא, אדם הסובל מנוירופתיה סוכרתית עם אבחנה של חוסר באנרגיה (צ'י) יחד עם זרימה לא תקינה של דם, יקבל טיפול הכולל חיזוק האנרגיה (צ'י) ושיפור סירקולציית הדם. הטיפול מותאם באופן אישי לכל מטופל.

לכן, כל צמח במרשם התרופתי מותאם באופן אישי לאדם, ולא רק למחלה שממנה הוא סובל.
מטופל שהסימפטומים שלו מוחמרים בקור, עם תחושה של רטיבות בכף הרגל וכאב המוחמר בלילה, יקבל טיפול שיכלול צמחים שהאנרגטיקה שלהם הינה חריפה וחמה. כך תשופר זרימת הדם והאנרגיה. דוגמה לצמח כזה הוא ענפיף הקינמוןGUI ZHI) ).

דוגמה נוספת היא הוואסבי היפני, המוכר לנו מאכילת סושי. הוואסבי מאוד חריף וחמים באנרגטיקה שלו, לכן בעת אכילתו אנו מרגישים שכל אזור האף שלנו נפתח. בפועל, החריפות והחמימות שלו גורמות לזרימה טובה יותר של אנרגיה באזור הפנים, המתבטאת בפתיחת מעברי האף. אותו דבר קורה עם ענפי הקינמון בגפיים, באופן המשיג הטבה בתסמיני הנוירופתיה.

חשוב לציין כי מומלץ לסובלים מנוירופתיה סוכרתית ללכת לייעוץ רפואי בנוסף, מאחר שהטיפול ברפואה הסינית בחלק ניכר מהפעמים משולב עם טיפול תרופתי בכדי להשיג את התוצאה המקסימאלית.

צמחים נוספים בעלי השפעה חיובית במצבי נוירופתיה סוכרתית הם:

1. צמח האסטרגלוס. שם בוטני: Astragalus membranaceus. צמח שכיח מאוד בטיפול בנוירופתיה סוכרתית. מחזק את אנרגיית הצי הדם בגוף ומשפר את סירקולציית הדם בגופנו.
הוא מאושר ע"י משרד הבריאות הישראלי וניתן לרכוש אותו בארץ כתוסף תזונה. מבחינת מינרלים הוא עשיר בסידן, אשלגן ומגנזיום. לפי הספרות המקצועית השפעתו ידועה כמשפר זרימת דם היקפית, אנטי ויראלית, אנטי- סרטני, ממריץ/ משפעל מערכת חיסון, מפחית ליחה, נוגד אנמיה, נוגד חמצון, נוגד שלשול.

2. צמח ה-Radix Angelica Sinensis שם סיני: DANG GUI. השורש של צמח האנג'ליקה שכיח מאוד ברפואה הסינית ובפרט בנוירופתיה סוכרתית. צמח זה יעיל מאוד בשיפור זרימת הדם בגוף. זו אחת הסיבות שצמח זה מאוד שכיח גם בטיפול בבעיות גניקולוגיות שונות. הוא מאושר ע"י משרד הבריאות הישראלי וניתן לרכוש אותו בארץ כתוסף תזונה. מבחינת מינרלים הוא עשיר בברזל, אשלגן ומגנזיום. לפי הספרות המקצועית השפעתו ידועה כמשפר זרימת דם היקפית, נוגד קרישה, מאזן מערכת הורמונלית בנשים, ממריץ מרה, מסדיר מחזור חודשי.

3. צמח ה-Manchurian Wildginger שם עברי: ג'ינג'ר פראי, שם סיני: XI XIN . הטיפול בצמח זה שכיח מאוד במצבי נוירופתיה סוכרתית, המערבים תסמיני קור חמורים בגפיים והחמרה בטמפרטורה קרה. הוא צמח מצוין כנוגד כאב, אך אינו מאושר בארץ ע"י משרד הבריאות מכיוון שהוא מעט רעיל.

4. צמח ה- Corydalis Yanhusuo שם עברי: קורידלית , שם סיני: Yan Hu Suo . קרוב משפחה של צמח האופיום, מקובל מאוד בשימוש הרפואה הסינית לשימוש בכאב. הוא שכיח מאוד בטיפול בנוירופתיה סוכרתית במצבי כאב בגפיים, בעיקר כאב המוחמר בלילה. לפי הספרות המקצועית השפעתו ידועה כמשככת כאב, מוריד לחץ דם, מעכב עצבי, נוגד עווית ומרגיע. צמח זה מאושר ע"י משרד הבריאות הישראלי וניתן לרכוש אותו בארץ כתוסף תזונה.

ואיך שינוי מזג האוויר קשורים לכל זה?

הרפואה הסינית רואה את גוף האדם כמיקרוקוסמוס של היקום סביבנו ולכן, שינויים סביבתיים עלולים להשפיע על גופנו. טמפרטורה קרה גורמת לכיווץ כלי הדם וכתוצאה מכך להחמרה בתסמיני הנוירופתיה אצל אנשים הסובלים מתחושת קור, אנמיה או חסרים אנרגטיים בגוף.

כך לדוגמה, בחורף כתוצאה מהקור, אנשים נוטים ללכת יותר לתת שתן, מכיוון שהקור מכווץ את שלפוחית השתן וכתוצאה מכך אנו מרגישים צורך להתרוקן יותר פעמים. בנוירופתיה נראה החמרה של הסימפטומים במצב של קור והקלה במצב של חום, מכיוון שהחום להבדיל מהקור, מרחיב את כלי הדם ובכך משפר את סירקולציית הדם.

חשוב להבין כי מזג האוויר לא משפיע כך על כולם. אנשים שכן מרגישים כך, יהיו לרוב כמו "חזאי מזג האוויר" וירגישו החמרה בסימפטומים בשינויי מזג האוויר עוד לפניי שרוב האנשים יחושו בשינוי מזג האוויר. רוב הטיפולים בצמחי מרפא מורכבים מפורמולה המכילה מספר צמחים שהם סינרגיסטים אחד לשני, ובכך משפיעים בצורה טובה יותר במצבים אלו.


תגיות: נוירופתיה סוכרתית, הרפואה הסינית
 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה